ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Vrba chce hrát ofenzivně, ale chybějí mu útočníci. V lize nikdo není, přiznává

Velikost textu:
aktualizováno 4. 6. 2014 13:47

Praha - Trenér Pavel Vrba se po prohře 1:2 s Rakouskem ani na třetí pokus u reprezentace nedočkal vítězství, herní styl ale před kvalifikací měnit nehodlá. Chce zůstat u kombinačního a ofenzivního fotbalu. Padesátiletý kouč však přiznal, že z výsledků v přípravě je přece jen trochu nervózní.

Pavel Vrba
Pavel Vrba

"Zrovna jsme se bavili o tom, jestli nezačít hrát takový ten klasický český fotbal na 0:0 a čekat na chybu soupeře. Vyhrávat po hře, co se moc nelíbí, která ale uspokojuje určitou část fanoušků," řekl Vrba. "To by se mi ale nelíbilo, takže možná za to budu kritizovaný, ale budeme se snažit hrát kombinačně a ofenzivně," dodal.

K tomu však trenérovi chybí zejména útočníci. "To je velký problém. V české lize bohužel nikdo není, respektive je, ale jsou to cizinci, třeba jako v Teplicích," uvedl Vrba. "Ze zahraničí by to mohli být Kozák s Pekhartem. První byl ale zraněný a druhý nehraje v Norimberku tolik, kolik bychom si představovali," přidal.

Varianta bez útočníka? V žádném případě

Variantu, že by nastoupil jako Německo se Španělskem bez klasického útočníka a se šesti záložníky, smetl Vrba ze stolu. "Už jsem kritizovaný, že hraju s jedním útočníkem, nedokážu si představit, jak by to vypadalo, kdybych udělal tohle," usmál se.

Navíc na podobný styl fotbalu nemá česká reprezentace hráče. "Kdybych věděl, že máme šest top záložníků v top klubech, tak bych to zkusil, ale takhle by to bylo obrovské riziko. Naši záložníci mají kvalitu, ale nemůžeme se porovnávat se Španělskem a Německem," poznamenal Vrba.

Bývalý kouč Plzně je ale přesto přesvědčen, že i v omezených českých podmínkách si může s týmem dovolit hrát kombinační fotbal. "Trenéři na Maltě nebo v Ománu to mají jednodušší, protože mají všechny hráče vždycky pohromadě," řekl Vrba s úsměvem.

"My se vidíme jednou za čas, je to složitější, ale jiná cesta podle mě ani nevede. Nechceme se dostat do situace, že za zápas vystřelíme na branku jen jednou nebo dvakrát," prohlásil Vrba. "Musíme začít budovat od žákovských kategorií, protože i když tam talentovaní hráči jsou, tak jsme tam zaspali," dodal.

V obraně hlavní problém není

"Z defenzivního pohledu to bylo nejhorší proti Norsku, protože jsme byli pasivní. S Finskem jsme si to zapinkali sami, když jsme hlavně v první půli hráli v obraně hrozně vysoko a soupeř nám utíkal. To se nesmí stávat," řekl kouč. "S Rakouskem už to nebylo špatné, i když netvrdím, že to bylo bez chyb. Jeden gól byl po dobré akci soupeře, to se prostě stane. A u druhého jsme byli dobře postavení, ale soupeř střelu dobře trefil. My takových možností měli šest sedm a nedali jsme to," přidal.

Vrbu teď čeká dlouhá pauza, protože další přípravný zápas sehraje reprezentace až 3. září proti USA. O šest dní později pak nastoupí v kvalifikaci o mistrovství Evropy proti Nizozemsku. "Představu o sestavě mám, ale jména říkat nebudu. Budou to hráči z české ligy a hráči ze zahraničí, kteří mají v klubech nějaké postavení a nejsou tam v uvozovkách do počtu," prohlásil.

Návštěvy na letních soustředěních

Začátek kvalifikace by měl stihnout i brankář Petr Čech, který je po operaci ramena. "Minulý týden jsme si volali a nebojím se, že by nebyl k dispozici," uvedl Vrba. Neznervózňuje ho prý možnost, že by Čecha mohl v Chelsea připravit o místo Belgičan Thibaut Courtois. "Petr to bude mít složitější, protože bude mít větší konkurenci, ale nevidím důvod, proč bych neměl věřit, že zase nebude jednička. Navíc o jeho nominaci se bavit nemusíme, to vůbec není téma," prohlásil Vrba, který během přestávky chce navštívit několik hráčů na letních soustředěních.

"Chtěl bych vidět Kozáka, jak je na tom po půlroční pauze. Podobně je na tom i Tomáš Sivok," řekl Vrba, který má také v plánu změny v mládežnických kategoriích. "Chceme udělat nějakou koncepci, aby hráli stejně jako my."

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.