ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Fotbalové reprezantaci se věnuje kondiční trenér

Velikost textu:

Kunice (Praha-východ) - Na zařazení specialisty na fyzickou přípravu do realizačního týmu fotbalové reprezentace se čekalo dlouho. Rozhodl o něm až nový kouč Petr Rada, který do zavedeného týmu spolupracovníků přivedl Aleše Kaplana - pedagoga z FTVS, který už řadu let působí ve stejné roli kondičního trenéra u fotbalistů Sparty Praha a také u basketbalistek USK Praha.

Trénink české fotbalové reprezentace
Trénink české fotbalové reprezentace

Kaplanova práce se okamžitě odrazila na pestrosti tréninků. Když si Rada vybral Kaplana, vyrojily se spekulace, zda hvězdy, sjíždějící se do národního týmu z celé Evropy, budou mít na jeho činnost pozitivní pohled. Zatím se ale zdá, že tato volba byla dobrým tahem. Nácvik koordinace, "opičí" dráha zaměřená na výbušnost a odraz hráče zjevně bavily.

Práce na kondici se klubům vyplácí

Kondiční trenér je kluby využíván překvapivě zřídka. "Až jsem byl překvapen, že v některých špičkových klubech kondičního trenéra vůbec nemají," řekl Kaplan novinářům v Kunicích. V úvodu svého příspěvku přípravě spolupracoval s klubovými kolegy. Prvním krokem po příchodu k mužstvu byla žádost na hráče, aby ve spolupráci se specialisty vyplnili dotazník. "Ten je pro mě základem pro vybudování databáze o všech hráčích, podobně jako to mám u Sparty i basketbalistek," vysvětlil svůj záměr. Většina klubů reagovala velmi vstřícně. "Ze dvou třetin už mám velmi kvalitní podklady a například s trenéry v Anderlechtu už živě komunikujeme přes e-mail."

Kaplan dobře ví, že kondici dohnat nelze - zvlášť na krátkých soustředěních během sezony. Stejně tak prý nejde během pár dní vyrovnat kondiční úroveň hráčů. "Každý si přiveze z klubu jinou zátěž a z toho musíme vycházet. Zde jde spíše o krátkodobou činnost a také o spolupráci s klubovými specialisty. Nemohu zasahovat do jejich přípravy, jen jim na základě výměny údajů nabídnout totéž směrem od nás," řekl Kaplan, který už také poznal, že některé kluby si své know-how tvrdě hájí.

Návrat k tradici?

Hráči na pokyny svého Kaplana dávali velký pozor. Neopomněli ale obvyklé poznámky a komentáře. Kaplan tvrdí, že si toho ve svém zaujetí ani nevšiml. "Já jsem se během své práce už naučil sledovat především pohyb, a tak komentáře asi vůbec nevnímám." Během tréninku prý nemá čas sledovat připomínky a legrácky. Ve své práci je už uznávaným odborníkem, ale připomíná, že u fotbalové reprezentace není historicky prvním mužem, který by se věnoval fyzické připravenosti. "Už dokonce za první republiky podobní trenéři s mužstvem spolupracovali." Tehdy ale byly možnosti podobných odborníků výrazně omezené.

Kaplan musí svoji práci skloubit se svým pedagogickým povoláním, působením ve Spartě a u basketbalistek. "Je to na úkor mého volného času, ale je to ocenění mojí práce i fakulty," svěřil se krátce předtím, než odjel do Prahy na odborný seminář, který si prý nemohl nechat ujít.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.