ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Česko a Slovensko plánují společný fotbalový pohár

Velikost textu:
aktualizováno 23. 1. 2014 14:57

Praha - Fotbalová asociace se předběžně domluvila se slovenským svazem na společném Československém poháru. Konkrétněji se projekt bude řešit v únoru. Předseda FAČR Miroslav Pelta se dohodl na společné soutěži s předsedou SFZ Jánem Kováčikem na zasedání pěti středoevropských svazů GS5 v Praze. 

Miroslav Pelta
Miroslav Pelta

Společná pohárová soutěž je momentálně reálnější než federální liga, o jejímž zavedení se dlouhodobě diskutuje. "Určitě je to reálnější než dlouhodobější soutěž. Je stále ale ještě hodně nevyřešených záležitostí. Musí se dotáhnout organizace či finance. Jestli se to bude realizovat, či nikoli, to se ještě uvidí," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Aktuální představa je, že by se poháru zúčastnily čtyři české a čtyři slovenské kluby. "Finále by se mohlo hrát jeden rok v Čechách a další rok na Slovensku. Mohlo by to být například v Olomouci a v Žilině," řekl Kováčik, který ještě bude o projektu jednat s místopředsedou FAČR za ligu Dušanem Svobodou.

Zatím není jasné, jestli by pohár nahradil pohárové soutěže v jednotlivých zemích, nebo zda by to byla další samostatná soutěž. "Dnes si předsedové předložili tuto vizi. Zatím se neřešilo, zda to nahradí Český pohár. Já osobně bych to spíše viděl tak, že to bude jiná soutěž," dodal Řepka.

Na společném zasedání fotbalových představitelů Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska se řešily také otázky okolo Ligy národů, projektu UEFA, který by mohl v budoucnu nahradit přátelské mezistátní zápasy. Liga zatím nemá konkrétní podobu, hlavním cílem je však přátelské zápasy zatraktivnit, aby přinášely vyšší příjmy. Soutěž by mohla být rozdělena do skupin podle výkonnosti.

"UEFA nám předložila svou vizi a diskutovali jsme o tom. UEFA však svůj koncept stále rozvíjí, proto ho ještě nechce finálně představit," řekl Řepka. "Trochu se bojíme, aby to nemělo negativní dopad na středně velké svazy, jako jsme my, protože se nejde zavděčit všem. Proto se spojujeme, abychom měli větší sílu při jednáních," dodal.

Právě diplomatický vliv je hlavním záměrem společných jednání GS5. "Pět asociací z 54 evropských není moc, ale pořád je to nějaká síla. Když budeme jednotní, můžeme dosáhnout více věcí, než když budeme jednat samostatně," prohlásil Řepka. "Zabývali jsme se hodně otázkou bezpečnosti na stadionech, což je v našich zemích velký problém," dodal generální sekretář maďarské asociace Sándor Berzi.

Dalším stěžejním tématem byla problematika s ovlivňováním zápasů. "Je to celosvětový problém a je třeba k tomu tak přistupovat. Každá asociace má svého bezpečnostního manažera, který má tuto problematiku na starosti, a ti budou spolupracovat," řekl Řepka. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.