ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Brněnský soud zmírnil tresty v bystrcké korupční kauze

Velikost textu:

Brno - Hráči Zdeňkovi Houšťkovi a někdejšímu šéfovi brněnské pobočky sázkové kanceláře Tipsport Michaelu Benkovi dnes odvolací soud v Brně zmírnil tresty za korupci v bystrckém fotbalovém týmu. Původní zákaz činnosti na pět byl zmírněn na tři roky, podmíněné tresty byly zachovány. Odvolal se i bystrcký trenér Tibor Duda, jeho námitky k výši trestu ale soud zamítl.

Odvolací soud v korupční kauze Bystrc.
Odvolací soud v korupční kauze Bystrc.
Otevřít galerii
 • Odvolací soud v korupční kauze Bystrc. autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Tresty v korupční kauze Bystrc autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Fotbalisté obvinění z korupce ve fotbale. autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Podle obžaloby Duda, Houšť a Benko společně s dalšími někdejšími bystrckými hráči Tomášem Mrázkem a Alešem Schustrem zmanipulovali loni v červnu klíčové druholigové utkání Bystrce s Vítkovicemi. Bystrc prohrála 2:4, což pro ni znamenalo sestup do MSFL. Jaká přesná částka měla být za prohru Bystrce zaplacena, se ale až dosud nepodařilo zjistit.

"S výší trestu souhlasíme. Jiný názor máme ale na zákaz činnosti. Jde o jejich první pochybení, proto jsme zákaz činnosti poněkud zmírnili," uvedl soudce Jiří Šoukal. Duda, který podle soudu úplatek nabídl, byl odsouzen k šesti měsícům vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Součástí trestu je pokuta 50.000 korun a zákaz činnosti na dva roky.

Benko byl potrestán osmi měsíci vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Dostal pokutu 100.000 korun. Podle obžaloby dojednával předání úplatku. Houšť dostal 14 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky, pokutu 100.000 korun. S dnešním verdiktem není Houšť spokojen. "Trvám na své nevině, a pokud to půjde, podám odvolání," řekl po vynesení rozsudku. Kauza tak asi skončí dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Dalšími odsouzenými v kauze jsou hráči Mrázek a Schuster. Městský soud jim také udělil podmínky, pokuty a zákaz sportovní činnosti na čtyři roky. Odvolací krajský soud zmírnil u obou v uplynulých týdnech zákaz činnosti na dva roky. Přihlédl k tomu, že Mrázek a Schuster byli pouze hráči a jejich možnost ovlivnit výsledek utkání byla tedy omezená.

Prezident bystrckého klubu Roman Procházka po verdiktu novinářům řekl, že je spokojen. Podle něj se dnes potvrdilo, že bystrcký celek byl poškozen. Představitelé klubu nyní zvažují, že podají na pětici odsouzených žalobu a budou od nich vymáhat peníze, o které přišli kvůli skandálu. Jen na zamítnutých dotacích odhaduje Procházka ztráty ve výši asi tří milionů korun. "Po kom konkrétně to budeme požadovat, to zatím nevíme. Musíme se poradit s právníky," zdůraznil Procházka.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.