ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Česko nestíhá připravit kandidaturu na Euro 2020

Velikost textu:

Praha - Česká republika nebude moci včas připravit kandidaturu na pořádání fotbalového mistrovství Evropy 2020 v Praze, jelikož budoucí vláda nestihne schválit finanční garance na výstavbu potřebného stadionu, upozornil kandidát na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.

Stadion v pražském Edenu
Stadion v pražském Edenu

Fotbalová asociace ČR v čele s Miroslavem Peltou chtěla využít příležitosti, že se EURO 2020 bude konat ve 13 evropských městech, a hodlala získat tři zápasy do Prahy. K tomu je třeba mít stadion minimálně pro 30 tisíc lidí, který však v metropoli není. Bylo by tedy třeba postavit nový stadion na Strahově, či zvýšit kapacitu stadionu v Edenu.

Plán výstavby a všechny další podklady musí FAČR dodat na UEFA do 25. dubna, což za současné politické situace nebude možné, jelikož Pelta potřebuje finanční záruky od státu. A novou vládu prezident Miloš Zeman stále nejmenoval. "Já mám obavu, že v tuto chvíli, i vzhledem k tomu, že stále není jmenovaná vláda, nebudeme schopni tuto garanci dát do potřebného termínu," řekl Chládek.

"Garanci by musela dát celá vláda, nemůže to dát jeden ministr. Já jsem velkým fanouškem sportu, velkým fanouškem fotbalu, mně by se to líbilo. Na druhé straně je otázka ekonomické únosnosti takovéto akce," dodal. Pesimisticky se ke kandidatuře staví i Pelta.

Miroslav Pelta:

Miroslav Pelta"Jsem pesimista, protože čas není šibeniční, ale z mého pohledu je už za hranou. Nechci něco řešit horkou jehlou. Když se rozhodneme, musí být naprosto jasné financování i všechny věci okolo. Nechci se dostat do situace, že by z toho zase byla černá kaňka na českém sportu."

"Vládní záruka je zásadní, jenže vláda se stále tvoří, takže teď nebude jednoduché za nimi přijít a chtít po nich nějaké záruky a peníze," doplnil Pelta, který by chtěl mít do konce ledna definitivně jasno, jestli bude FAČR o kandidaturu bojovat, nebo ji vzdá. O zařazení mezi 13 hostitelských měst se hlásí 32 evropských zemí. "To je pro nás nevýhoda. Pokud bychom neměli dokonalou kandidaturu, naše šance by se výrazně snižovala," dodal Pelta.

Zdroj: ČTK, deník Sport, Radiožurnál

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.