ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Disciplinárka neexistuje a nemůže rozhodovat, tvrdí advokát Šerák

Velikost textu:

Praha – Advokát Bronislav Šerák, který zastupuje Davida Jablonského a Jana Halamu, obviněné v sázkařské aféře kolem českého a slovenského fotbalu, přišel s dalším legislativním výpadem proti disciplinární komisi Fotbalové asociace. Nejdříve disciplinárka podle jeho mínění neoprávněně zastavila činnost hráčům, nyní Šerák zjistil, že komise právně vlastně vůbec neexistuje. Podle jeho názoru nebyla zvolena v souladu se stanovami asociace, a tak disciplinárka nemůže ani vynášet verdikty.

Předseda Disciplinární komise FAČR Richard Baček
Předseda Disciplinární komise FAČR Richard Baček

Šerák by i přesto měl ve čtvrtek se svými klienty Jablonským i Halamou dorazit na zasedání disciplinární komise, hráči ale žádné vysvětlení nepodají. Kdyby tak prý učinili, vystavovali by se hrozbě finanční sankce, protože se nemůžou vyjadřovat k probíhajícímu trestnímu stíhání, a tím padá i možnost jejich obhajoby na fotbalové půdě.

Zároveň upozorňuje na skutečnost, že disciplinárka nebyla řádně zvolena, a tudíž teoreticky nemůže přijmout žádné rozhodnutí. "Když to řeknu laicky, tak disciplinárka vlastně neexistuje. Její samotný vznik jednoznačně odporuje stanovám FAČR a veškerá její dosavadní rozhodnutí považuju za nicotná," řekl Šerák.

Upozorňuje na to, že disciplinární komise má být podle stanov asociace jmenována výkonným výborem asociace výhradně na návrh ligového shromáždění. To se ale podle Šeráka nestalo. "Ligové shromáždění po valné hromadě FAČR, která se uskutečnila 8. června, nikdy neprojednávalo a nepředložilo výkonnému výboru návrh na jmenování disciplinární komise. Výkonný výbor přitom 20. června jmenoval předsedou disciplinárky Richarda Bačka, kterého pověřil, aby komisi složil. To je další omyl: předseda komise její složení také navrhovat nemůže," uvedl Šerák.

Jaroslav Kolář, tiskový mluvčí FAČR: "Předseda disciplinární komise už několikrát veškeré její kroky jasně vysvětlil a podle názoru komise bylo vše v souladu s řády. A bylo by zbytečné to samé opakovat pořád dokola." 

"Z toho tedy jednoznačně vyplývá, že disciplinárka vznikla v rozporu se stanovami asociace a nemá právo přijímat jakékoli rozhodnutí," prohlásil Šerák. Dopředu upozornil na to, že při čtvrtečním zasedání i před disciplinární komisí zopakuje to samé i v doprovodu svých klientů Halamy, který hájí barvy Bohemians Praha, a teplického zadáka Jablonského.

David Jablonský
David Jablonský

"My se v podstatě nemáme komu zpovídat, když komise není řádně zvoleným orgánem. Nechci vypadat jako nepřítel očisty fotbalu, ale jenom chci pro své klienty spravedlivý proces před komisí, která byla řádně jmenována dle stanov asociace, a řízení pak bude vedeno dle platného disciplinárního řádu," podotkl Šerák.

Halama a Jablonský, které policie obvinila z ovlivňování zápasů a účasti na nelegálním sázení, tak před komisí vypovídat nebudou. Ale neučinili by tak prý ani za jiné situace. "Obviněný se nemůže vyjadřovat k trestnímu stíhání a zveřejňovat k němu jakékoli informace v jeho průběhu. I pod hrozbou vysoké finanční sankce," vysvětlil Šerák.

Dál si stojí také za tím, že disciplinárka před třemi týdny zastavila činnost jedenácti hráčům podezřelým z ovlivňování zápasů neoprávněně. Šerák hned po rozhodnutí komise argumentoval tím, že disciplinárka mohla tresty vynést až po vyšetření celého případu, a ne v jeho průběhu. "Hráči můžou podle mého názoru dál normálně hrát, protože jim činnost zakázal neexistující orgán a navíc dle neplatného řádu. Nehledě na to, že komise stejně podle novelizovaného řádu na něco takového ani neměla právo a nectila presumpci neviny," řekl Šerák.

Disciplinární komise vedená Richardem Bačkem se hájila tím, že zákaz činnosti podezřelým fotbalistům uložit mohla. A odvolala se na starý disciplinární řád, který jí takovou pravomoc dával. Komise prý původní disciplinární řád aplikovala s přihlédnutím k tomu, že se hráči měli provinit ještě v době jeho platnosti. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.