ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan
Sázkařská aféra

Obvinění na disciplinárku nedorazili. Výrazně jsme se posunuli, říká přesto její šéf

Velikost textu:
aktualizováno 17. 10. 2013 18:40

Praha - Nikdo z jedenácti obviněných hráčů, kteří byli pozváni na jednání disciplinární komise FAČR kvůli sázkařské aféře, nedorazil. Přesto nastal podle všeho v jejím vyšetřování výrazný posun. Aféra se podle předsedy komise Richarda Bačka netýká první ligy, ale jen nižších soutěží. Komise vyslechla jen svědky včetně záložníka ligových Teplic Egona Vůcha a Tomáše Procházky z divizního Kladna, kteří v minulosti byli kvůli ovlivňování zápasu kontaktováni.

Teplický Egon Vůch odchází od Disciplinární komise FAČR
Teplický Egon Vůch odchází od Disciplinární komise FAČR

"Nepřijali jsme žádné rozhodnutí, ale výrazně jsme se posunuli. Konkrétní informace však zatím sdělovat nechci, aby to neovlivnilo řízení," řekl Baček. "Vyslechli jsme pět svědků, které jsme vybírali podle informací policie a kteří mohli být v kauze nějakým způsobem osloveni," dodal.

Komise před dvěma týdny zastavila činnost jedenácti hráčům, které obvinila policie. Mezi nimi jsou i David Jablonský z prvoligových Teplic a Jan Halama z druholigového týmu Bohemians Praha. Zároveň si je komise pozvala buď na dnešní zasedání, nebo na příští týden. První termín žádný z obviněných nevyužil. "Ani mě nepřekvapilo, že nedorazili. Asi potřebují čas, aby se poradili s právníky. Ještě mají šanci příští týden," dodal Baček.

Komise tak zatím má výpovědi jen svědků. Procházka z divizního Kladna komisi potvrdil, že obdržel SMS zprávu s nabídkou, aby ovlivnil zápas. Také Vůch vypověděl, že byl prostřednictvím SMS zprávy kontaktován neznámou osobou, aby ovlivnil nespecifikované utkání Teplic.

"Týkalo se to té esemesky. Bylo to z neznámého čísla, na které já tehdy odpovídal, že nemám zájem, a více jsem to neřešil. Věděl jsem, že je to špatné, tak jsem to hned odmítl," řekl Vůch. "Zpráva s konkrétní nabídkou mi přišla z českého čísla a byla psána v češtině," dodal.

Předseda Disciplinární komise FAČR Richard Baček
Předseda Disciplinární komise FAČR Richard Baček

Hrozí kontumace zápasů?

Někteří obvinění fotbalisté, kteří mají zastavenou činnost, dál nastupovali do zápasů, protože jim vyrozumění údajně nebylo doručeno. Klubům, které potrestané hráče nechaly nastoupit, nyní hrozí kontumace zápasů. Jelikož od dodání vyrozumění uplynulo 10 dní, komise dnes zkontaktuje kluby s tím, že obvinění hráči nesmějí nastoupit. "Nechci ale předjímat, co by se stalo, kdyby znovu nastoupili. Budeme k tomu muset přistupovat individuálně," řekl Baček. "Každopádně máme potvrzené, že minimálně tři hráči už si naše vyrozumění o zákazu činnosti na poště vyzvedli," dodal.

Za ovlivňováním výsledků kvůli sázkám prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy. Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích. Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.

přehrát video
Disciplinárka jednala o sázkařské kauze

Disciplinárka dnes také potrestala útočníka Marka Kuliče z Hradce Králové zákazem startu ve dvou utkáních za vyloučení v utkání Fotbalové národní ligy. Jedno utkání si v druhé nejvyšší soutěži nezahrají také Marián Štrbák (Táborsko) a Zbyněk Vondráček (Sokolov) kvůli červené kartě a Jaroslav Starý (Vlašim), Nemanja Kuzmanovič (Bohemians Praha) a Vladimír Valíček (Vltavín) za čtyři žluté karty.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.