ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Pelta řešil s hráči budoucnost reprezentace: Nalili jsme si čistého vína

Velikost textu:
aktualizováno 13. 10. 2013 20:51

La Valletta (Malta) – Co bude s reprezentací a jaké změny nastanou po neúspěšné kvalifikaci o mistrovství světa. To bylo hlavní téma diskuze mezi předsedou FAČR Miroslavem Peltou a hráči, která se uskutečnila na Maltě, kde se fotbalisté připravují na závěrečný úterní duel s Bulharskem. "Nalili jsme si čistého vína. Říkali jsme si navzájem, co bylo dobře a co špatně," řekl Pelta. 

Miroslav Pelta
Miroslav Pelta

Pelta však přiznal, že k diskuzi ohledně nového reprezentačního kouče nedošlo. "Nového trenéra jsme ani tolik neřešili, protože to je záležitost výkonného výboru, ale ujasnili jsme si potřebné změny v realizačním týmu a u lidí kolem mančaftu. Hráči mají své zkušenosti ze zahraničí a vědí, co je třeba změnit. Nyní mám naprosto jasno o tom, jakým směrem se mám vydat a jaká mám přijmout opatření," dodal.

Debaty se zúčastnili zkušení hráči, slovo si většinou brali brankáři Petr Čech a Jaroslav Drobný. "Pro mě je nejdůležitější, že chtějí komunikovat a že mě vyzývali k tomu, abychom si sedli. Ze všech včetně Tomáše Rosického cítím zájem reprezentovat," uvedl Pelta.

Debata s hráči prý byla mnohem otevřenější než dříve. "Dokud jsme byli v kvalifikaci ve hře, tak se mnou mluvili hráči opatrně, jen občas něco naznačili. Dnes to z nás spadlo, čtyři dny jsme tu společně na hotelu, tak jsme si nalili čistého vína. Některé věci se hráčům hodně nelíbí a neodpovídají podle nich úrovni reprezentace. Mají srovnání ze zahraničních klubů. A nyní se chceme pokusit to zlepšit," řekl Pelta.

Řešilo se především personální obsazení kolem týmu. "Já tento realizační tým zdědil po předchozím vedení. Podle mě byl hodně široký. Teď je pravá chvíle na to, abychom udělali pořádek. Dnes jsme si udělali personální strategii, abych věděl, s kým byla spokojenost, s kým menší, kdo zapadl a kdo ne. Určitě budou významné změny mezi lidmi, kteří se o tým starají," vysvětlil. 

Čech předal podepsaný dres maltskému fotbalovému muzeu

Petr Čech předal vlastní podepsaný dres maltskému učiteli italštiny Kennethu Farmosovi, jenž sbírá fotbalové relikvie. Za 30 let má nashromážděno nespočet unikátních dresů, které v nejbližší době budou tvořit základ muzea na maltském Národním stadionu Ta'Qali. Zatím si muzeum vytvořil doma v garáži a kromě Čechova dresu má mimo jiné i rukavice Pavla Srníčka či dresy Pavla Nedvěda a Josefa Masopusta.

"Jde o dres, ve kterém pan Masopust nastoupil právě u nás na Maltě, když hrál za Duklu v roce 1963 proti Vallettě. Tehdy to byla pro místní velká událost, jelikož Dukla byla velkým pojmem," řekl Formosa. "Poslal jsem ho do Prahy a před měsícem mi přišel podepsaný," dodal.

Hráčům rovněž sdělil, kterého trenéra chce k týmu přivést. Konkrétní jméno veřejnosti prozradit nechtěl, ale znovu naznačil, že jde o plzeňského kouče Pavla Vrbu. "Já mám jasno, koho za trenéra chci. Ale nemohu to vyslovit, protože je zaměstnán v klubu a nebylo by proto fér o tom mluvit, dokud není dohoda. Mně by se to také nelíbilo, kdybych byl na druhé straně. Ale nebudu lhát a říkat, že dělám někoho jiného, když to není pravda. Chceme udělat českou variantu, která by se líbila fanouškům, médiím, hráčům, ale dokud není dohoda, tak to nemohu komentovat," řekl Pelta.

Potěšilo ho, jak hráči aktivně debatu vyvolávali. "Pro mě je hodně důležité, že chtěli komunikovat. Zajímavé je, že nejvíce mluvili gólmani. Já byl brankář a za hráče nejvíce mluvili Petr Čech a Jarda Drobný. Brankáři to prostě řídí," dodal Pelta s úsměvem.

Z hráčů navíc cítí, že všichni mají zájem v reprezentaci pokračovat. A to včetně kapitána Tomáše Rosického, který na Maltě chyběl. "Tomáš je naprosto bezproblémový. Chce reprezentovat, jen teď poprosil o volno, aby mohl doléčit zranění. Kdybychom na pozvánce trvali, tak by přijel. Hlavní je, aby byl zdravý, protože je to fotbalový génius a potřebujeme ho. Na druhou stranu to ale nechci stavět tak, že reprezentace je jen Rosický. On je s Čechem klíčovým hráčem, ale potřebujeme mít silný celý mančaft včetně realizačního týmu, abychom byli znovu úspěšní a dostali jsme se na EURO," dodal první muž českého fotbalu. 

Dnešní trénink se přesunul na večer, jelikož na Maltě panují na říjen velmi vysoké teploty, kolem 30 stupňů Celsia. "Hodně mě to překvapilo. Abych v říjnu zažil někde tak vysoké teploty jako v létě, to se mi dlouho nestalo. I trénink na tomhle sluníčku byl hodně náročný," řekl obránce Václav Procházka. "Strávili jsme společně čas i mimo fotbal, mohli jsme si pokecat i o jiných věcech. Bylo to opravdu příjemné. Ode dneška už se ale plně soustředíme na Bulharsko," uvedl obránce Plzně.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.