ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa
Kvalifikace MS 2014

Mission impossible na Maltě - Češi musejí vyhrát a doufat

Velikost textu:

Ta'Qali (Malta) – Možná je to marný boj, ale čeští reprezentanti se chytají i téměř nulové šance. V boji o nemožné – kvalifikovat se na mistrovství světa v Brazílii – stojí v cestě neoblíbená Malta. Z dosavadních čtyř zápasů na malém ostrově ve Středomoří český výběr skóroval jen jednou a třikrát si odvezl jen bod za bezbrankovou remízu. Přímý přenos vysílá ČT sport a náš web od 19:00. Kromě toho k už jistým účastníkům brazilského šampionátu Itálii a Nizozemsku se mohou dnes večer připojit Belgie, Německo, Švýcarsko a Rusko.

Česko - Malta
Česko - Malta

Češi dva zápasy před koncem skupiny mají čtyřbodové manko na druhou příčku, z níž by mohla vést cesta do baráže. Navíc potřebují souhru několika výsledků v dalších skupinách. Přesto stále doufají, že v případě výher nad Maltou a v úterý nad Bulharskem baráž přece jen vybojují.

"Řekl jsem hráčům, že ještě žije teoretická šance na postup. Naším úkolem je zvládnout ty zápasy co nejlépe a pokusit se zažehnout tu jiskřičku, kdyby náhodou soupeři zaváhali. Důležité je, abychom zvládli zápas na Maltě a měli naděje až do posledního zápasu," řekl trenér Josef Pešice, který před měsícem nahradil Michala Bílka.

Zvýšenou produktivitou ke třem bodům

Klíčem k úspěchu bude zlepšit efektivitu v útoku, která český výběr v kvalifikaci hodně trápila. "Kdybychom proměňovali šance, tak máme o sedm bodů více a všechno je jinak," řekl brankář Petr Čech.

Proti Maltě se navíc Češi v útoku dlouhodobě trápí. Na její půdě se trefil jen v roce 1997 Radek Bejbl, jinak si fotbalisté vždy odvezli výsledek 0:0. I doma v poslední době vyhrávali jen o gól, až před rokem v Plzni zvítězili 3:1, ale poločas byl rovněž vyrovnaný. "Když se řekne Malta, tak každý myslí na jasné vítězství. Ale on už to není takový outsider jako dřív. Teď už je každý rád, že tam vyhraje. Bude to těžké, ale jedeme tam vyhrát," prohlásil obránce Michal Kadlec, který na Maltě může nastoupit k 50. utkání za národní tým.

Boj s maltskou obranou bude o to těžší, že se Pešiceho výběr musí obejít bez kapitána a tvůrce hry Tomáše Rosického, který se omluvil na žádost klubu, a útočníka Libora Kozáka. Tomu start znemožnil trest za žluté karty stejně jako pravému obránci Theovi Gebre Selassiemu. Pro zranění chybějí i další opory Vladimír Darida či Matěj Vydra. Místo Rosického dá Pešice šanci Josefu Hušbauerovi ze Sparty. V útoku má nastoupit Václav Kadlec.

Předpokládané sestavy:

Malta: Haber - Failla, Dimech, Agius, A. Muscat - Herrera, Sciberras, R. Muscat, Camilleri, Schembri - Mifsud.

ČR: Čech - Rajtoral, Sivok, Suchý, M. Kadlec - Hübschman - Plašil, Hušbauer, Dočkal - V. Kadlec, Lafata.

Vedle boje o udržení naděje na baráž navíc Češi hrají o vylepšení koeficientu, který bude rozhodovat o nasazení týmů v kvalifikaci ME 2016. Momentálně jsou v žebříčku FIFA mezi evropskými týmy na 21. místě těsně za Rumunskem, Maďarskem, Slovinskem a Černou Horou a pohybují se tak na hranici mezi druhým a třetím výkonnostním košem. Proto by každý bod mohl mít před únorovým losováním důležitou roli.

Radovat se mohou Belgie, Německo, Švýcarsko a Rusko

Evropská část kvalifikace může vynést k postupu další čtyři celky: Belgie, Německo, Švýcarsko a Rusko. Zatímco první tři týmy si mohou zajistit letenky do jihoamerické země samy a nemusejí spoléhat na ostatní výsledky, Rusko potřebuje nejen vlastní výhru, ale i porážku Portugalska.

Jak postoupit?

Čeští fotbalisté musejí bezpodmínečně dvakrát zvítězit. Pak se musejí spolehnout, že Bulharsko nevyhraje v Arménii a zároveň Dánsko doma proti Itálii a Maltě nezíská čtyři body. Získá-li Dánsko body tři, nesmí mít lepší celkové skóre. Skóre může hrát roli i v porovnání s Armény. I při zisku 15 bodů je však pravděpodobné, že Česko jako nejhorší z druhých týmů v kvalifikačních skupinách ostrouhá. Důležitá v tomto ohledu bude souhra pěti výsledků ve skupině E, kde týmy rovněž nepobraly mnoho bodů.

Belgie, která má jeden z nejperspektivnějších týmů v Evropě, vede skupinu A o pět bodů před Chorvatskem. Právě v Záhřebu si svěřenci trenéra Marca Wilmotse mohou zajistit první účast na MS po dvanácti letech. "Chorvatsko patřilo k favoritům naší kvalifikační skupiny. Na rozdíl od nás ale mělo jisté problémy, a v pátek tak má poslední šanci," upozornil Wilmots.

Německo posune na šampionát i domácí remíza s Irskem nebo jakákoli ztráta druhého mužstva skupiny C Švédska. To hostí Rakousko, a pokud s ním prohraje, tak se kvůli horšímu skóre propadne na třetí příčku. Švýcarsko musí zvítězit v Albánii. Mužstvo německého kouče Ottmara Hitzfelda posune do Brazílie ze skupiny E rovněž jakékoli klopýtnutí druhého Islandu a třetího Slovinska. Rusko bude slavit účast na MS v případě, že vyhraje v Lucembursku a druhý tým skupiny F Portugalsko podlehne doma Izraeli.

Program pátečních utkání kvalifikace MS 2014:

Skupina A:

18:00 (Záhřeb) Chorvatsko - Belgie,

20:45 (Cardiff) Wales - Makedonie.

Skupina B:

17:00 (Jerevan) Arménie - Bulharsko,

19:30 Malta - Česko

20:15 (Kodaň) Dánsko - Itálie.

Skupina C:

19:00 (Tórshavn) Faerské ostrovy - Kazachstán.

20:45 (Kolín n. Rýnem) Německo - Irsko,

20:45 (Solna) Švédsko - Rakousko.

Skupina D:

20:30 (Tallinn) Estonsko - Turecko,

20:30 (Andorra la Vella) Andorra - Rumunsko,

20:30 (Amsterodam) Nizozemsko - Maďarsko.

Skupina E:

20:30 (Tirana) Albánie - Švýcarsko,

20:45 (Maribor) Slovinsko - Norsko,

20:45 (Reykjavík) Island - Kypr.

Skupina F:

18:00 (Baku) Ázerbájdžán - Severní Irsko,

20:30 (Lucemburk) Lucembursko - Rusko,

21:45 (Lisabon) Portugalsko - Izrael.

Skupina G:

17:30 (Vilnius) Litva - Lotyšsko,

20:00 (Zenica) Bosna a Hercegovina - Lichtenštejnsko,

20:45 (Pireus) Řecko - Skotsko.

Skupina H:

18:00 (Kišiněv) Moldavsko - San Marino,

20:00 (Charkov) Ukrajina - Polsko,

21:00 (Londýn) Anglie - Černá Hora.

Skupina I:

22:00 (Palma de Mallorca) Španělsko - Bělorusko.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.