ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín
Kauza Křetínského tašky

Golda viní FAČR: Důkazy k policii nedoputovaly

Velikost textu:
aktualizováno 9. 10. 2013 20:12

Praha - Bývalý předseda disciplinární komise Jiří Golda obvinil vedení Fotbalové asociace ČR, že policii nepředalo všechny důkazy pro vyšetřování případu takzvané Křetínského tašky. Současně vyzývá předsedu FAČR Miroslava Peltu, aby pozadí kauzy zveřejnil. Vedení asociace se brání, že policii poskytlo vše, co se od šéfa Sparty Daniela Křetínského dozvědělo.

Jiří Golda
Jiří Golda

"Určitou dobu jsem byl ten, kdo byl za fotbalovou asociaci zmocněn komunikovat v té věci s Policií České republiky, takže vím, že tam (na policii) žádné relevantní informace nakonec nedoputovaly. V tom byl ten vtip, že se řeklo, že to chceme řešit a předáme to policii, ale policii se nic nepředalo," řekl Golda Radiožurnálu.

FAČR Goldovo obvinění odmítá. "Je třeba si uvědomit, že informace od pana doktora Křetínského byla předávána ústní formou, nikdy nebylo hovořeno o tom, že by přinesl důkazy v nějaké tašce. K předání nějakých dokumentů nedošlo. Veškeré ústní informace byly vzápětí sepsány a předány policii k dalšímu šetření," prohlásil bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký. "Postup byl nešťastný. Pan Křetínský se měl rovnou obrátit na policii, která věc mohla začít šetřit. Tím, že už při samotném informování pana Křetínského na FAČR byli přítomni novináři, tak to policii znesnadnilo vyšetřování. Případ byl dřív medializován, než mohlo dojít k řádnému vyšetření," dodal.

Golda však tvrdí, že FAČR nepředložila důležité informace pro vyšetřování záměrně, aby nebyli trestáni vysoce postavení lidé z fotbalového hnutí či nejmenované důležité kluby. "Podle mého názoru je důvod, proč vedení asociace nemělo zájem na vyšetření tzv. Křetínského kabely, ten, že se to bezprostředně týká lidí z nejvyšších pater fotbalu," uvedl Golda.

To, že žádné důkazy se k policii nedostaly, potvrdil i její mluvčí. "Co se týká konkrétního případu tzv. Křetínského tašky, náš útvar jak od fotbalové asociace, tak od pana Křetínského neobdržel žádné materiály či dokonce důkazy o jakémkoli protiprávním jednání," sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Jiří Golda:

"Chtěl bych tímto veřejně pana předsedu Peltu vyzvat, aby řekl, kterých klubů se to týkalo, jak fotbalová asociace postupuje, kteří rozhodčí a hráči byli potrestáni, kteří funkcionáři v tom byli. Nechť to zveřejní."

Aféru loni v září odstartoval šéf Sparty Křetínský, když chtěl upozornit na údajné nekalé praktiky v českém fotbale. Disciplinární komise pod vedením Goldy se však konkrétního výsledku nedobrala a v únoru chtěla právě Křetínského potrestat za poškození jména fotbalu, protože prý nedodal potřebné usvědčující důkazy.

Golda byl od Pelty o situaci informován

Ještě jako předseda disciplinární komise Golda s předsedou FAČR věc konzultoval. "Měl jsem hrubé informace, čeho se to týká. Informace byly opravdu závažné. Ve finále pan Pelta řekl: 'Nebudu to říkat nikomu dalšímu, informace předám policii', ale potom se tam žádné podklady nedostaly," zdůraznil Golda.

Vedení FAČR následně rozhodlo, že případ disciplinárce vezme a celou záležitost předá policii. Křetínský tak zůstal bez trestu, stejně jako všichni funkcionáři nebo kluby, které mohly být do aféry zapleteny. Golda s takovým postupem nesouhlasil a na protest rezignoval na funkci.

Pelta se ke Goldově obvinění nechtěl příliš vyjadřovat, postup FAČR ale stejně jako Synecký brání. "Dostal jsem informace, ty jsem předal a myslím, že nejsou až tak nevýznamné. Mají nějaký vývoj, hodně věcí se řeší a ještě bude vyřešených. Jinak se k tomu nebudu vyjadřovat, za nás to komunikuje pan Synecký, který měl přístup do těch spisů. Ten ví všechno."

Policie zatím případ vyšetřuje bez konkrétního výstupu. Bývalí prvoligoví rozhodčí Tomáš Adámek s Pavlem Býmou loni na podzim krátce po vypuknutí aféry prohlásili, že je před duelem Jablonec-Plzeň v sezoně 2011/2012 uplatil funkcionář Martin Svoboda částkou 200 tisíc korun, aby utkání ovlivnili ve prospěch Západočechů. Vedení Plzně se proti tomu důrazně ohradilo a šéf klubu Tomáš Paclík za vším viděl snahu Křetínského zdiskreditovat Viktorii. Policie oba rozhodčí i Svobodu obvinila z korupčního jednání, Golda ale dnes uvedl, že aféra podle něj má mnohem širší souvislosti.

Dvě rozdílné kauzy, dva různé pohledy

Kauza Křetínského tašky zřejmě nemá přímou souvislost se sázkařskou aférou, která vypukla minulý měsíc. "Když policii nepředáte informace, nechcete v téhle věci spolupracovat, policie těžko může něco vyšetřit. Pokud se to děje jinak, jako je to v případě nelegálních sázek, kde fotbalová asociace spolupracuje, můžeme se k nějakému výsledku dobrat," připustil Golda.

Podle Syneckého byla média v kauze Křetínského tašky informována v daleko větším rozsahu, než bylo nezbytně nutné, což bezprostředně ohrozilo vyšetřování. "My jsme se z toho poučili. V druhém případu, kdy jsme věděli rok dopředu, že byla rozpracována problematika sázek, dokázali jsme to udržet v tajnosti a umožnili jsme policii, aby to dotáhla do konce," reagoval Synecký.

Zdroj: ČT sport, ČTK, rozhlas.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.