ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Fotbalový turnaj na olympiádě bude bez Messiho i Rafinha

Velikost textu:
aktualizováno 6. 8. 2008 14:17

Peking - Evropské fotbalové kluby nemusejí uvolnit fotbalisty na olympiádu v Pekingu. Rozhodla o tom Mezinárodní sportovní arbitráž CAS, ke které se odvolalo trio celků Barcelona, Werder Brémy a Schalke. Olympijský turnaj tak přijde o trojici hráčů Lionel Messi, Diego a Rafinha.

Lionel Messi
Lionel Messi

Kluby se k arbitráži odvolaly poté, co jim mezinárodní fotbalová federace nařídila, aby hráče na OH pustily. Messimu (Barcelona), Diegovi (Brémy) i Rafinhovi (Schalke) je totiž méně než 23 let a podle FIFA tak bylo povinností klubů fotbalisty uvolnit.

Celky argumentovaly tím, že hráče potřebují v úvodu nové sezony. Barcelonu a Schalke totiž čeká během olympijského turnaje předkolo Ligy mistrů a případný neúspěch by je připravil o miliony z prestižní soutěže. Prezident FIFA Sepp Blatter už v pondělí před vynesením verdiktu prohlásil, že rozhodnutí CAS bude respektovat. Současně však dodal, že doufá, že kluby i v případě úspěšného odvolání fotbalisty na hry pustí.

Generální sekretář CAS Matthieu Reeb řekl, že tříčlenná arbitrážní komise rozhodla ve prospěch klubů kvůli tomu, že olympiáda není v kalendáři FIFA a protože nejsou důkazy, že by kluby byly zavázány fotbalisty na hry uvolnit. Reeb dodal, že ostatním klubům nic nebrání v tom, aby se proti nominaci svých hráčů také odvolaly a získaly tak fotbalisty z Pekingu zpět. 

"Jsme překvapeni a zklamáni, ale rozhodnutí respektujeme," reagoval na verdikt CAS prezident FIFA Sepp Blatter. "Přesto však kluby prosím: pusťte hráče na olympiádu. Byl by to akt solidarity a harmonie s olympijským duchem," dodal.

Naopak zcela jasně se proti rozhodnutí CAS postavil trenér argentinské reprezentace Sergio Batista. Kouč plánuje, že Messiho zařadí do sestavy pro čtvrteční zápas s Pobřežím slonoviny. "Chce za nás hrát a já věřím, že tady bude až do konce turnaje," prohlásil.

Zatímco Argentinec Messi čekal na svolení od klubu a rozhodnutí CAS, dvojice Brazilců se přes zákaz klubů zapojila do přípravy týmu na hry v Pekingu. Rafinhovi vedení Schalke dokonce pohrozilo soudem a pokutou 25 000 eur za každý den absence.

Olympijského turnaje, který začne ve čtvrtek, se účastní hráči do 23 let a každý tým může povolat tři starší fotbalisty.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.