ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír

Beránek koučuje kazašský nároďák. Hráči mají vůli, pochvaluje si

Velikost textu:

Praha – Devátá největší země světa, přitom jen šestnáct milionů obyvatel. Kazachstán se po rozpadu Sovětského svazu stále ještě staví na vlastní nohy a sport je jednou z oblastí, kde se chce zviditelnit. Po bojových, úpolových sportech a hokeji se tamní funkcionáři zaměřili i na fotbal, v němž své zkušenosti předává skupina českých vyslanců v čele s koučem Miroslavem Beránkem. Jak se shodují, jejich největší devizou je dostatečná finanční podpora a vůle Kazachů něco dokázat.

Miroslav Beránek
Miroslav Beránek

Beránek přišel do Kazachstánu začátkem roku 2011 a hned se stal trenérem tamní reprezentace. "Někteří lidé, s nimiž jsem pracoval, mě doporučili a slovo dalo slovo. Přitom do poslední chvíle před tiskovou konferencí nikdo nevěděl, kdo bude trenérem nároďáku. A druhý den už jsme odlétali na desetidenní kemp do Turecka," zavzpomínal český kouč v Tématu pro hosty.

Začátek práce v nové zemi mu ulehčila možnost přivést si s sebou spolupracovníky. Jako šéflékaře Beránek zvolil Miloše Barnu, post trenéra reprezentačních brankářů obsadil Petr Kostelník. "Mirkovi jsem slíbil, že mu pomůžu, protože on mi taky na začátku kariéry pomohl a chtěl jsem mu to v dobrém vrátit. A také mě to samotného zajímalo. Musel jsem zvážit, v čem budu přínosný. Díky tomu, že mám pár let svou kliniku a přístroje, má člověk zkušenosti. Veškeré vybavení mám přenosné, takže jsem se nemusel bát, jaké tam jsou podmínky," řekl Barna. Kostelník měl zase sportovní povědomí o Kazachstánu spojené s cyklistikou a závodem PařížDakar, takže se nové výzvy nebál.

přehrát video
Téma pro hosty ČT sport

Jednou z věcí, které si Beránek pochvaluje, je velká finanční podpora státu. "Všechny druhy sportu, zvláště ty na špičkové úrovni, jsou pro prezentaci velmi důležité. Špičkovým sportovcům, kteří se účastní olympiád a vyhrávají medaile, je věnována velká pozornost. Mohl jsem sledovat, když výprava zlatých olympioniků projížděla městem, to bylo něco, jako když Barcelona vyhraje Ligu mistrů a přijímá je sám prezident," přiblížil Beránek, jenž oceňuje i velkou chuť hráčů na sobě pracovat.

Naopak v oblasti koncepce podle něj Kazachstán pokulhává. Příkladem může být práce s mládeží. "Je tam málo obyvatel, kteří jsou zkoncentrováni do velkých měst a jak jsem za dva roky stačil poznat, je to podle mého největší problém. Mládež může působit jen ve svých městech, chybí tak každotýdenní konfrontace s dalšími týmy. Mládežnická liga je nemožná," řekl Beránek, podle něhož jezdí mládí talenti na turnaj třeba až 50 hodin vlakem.

Německo - Kazachstán
Německo - Kazachstán

"Představitelé svazu ale chtějí proniknout dál. Jsou součástí UEFA a pochopili, že bez tréninkových center se nemohou obejít. Hodně se spolupracuje s běloruským fotbalovým svazem, kde působí ředitelé, kteří mají na starost oblast mládeže a i trenéři u reprezentací jsou z Běloruska a Ruska," doplnil Beránek, který má s reprezentací rozehranou kvalifikaci o MS 2014. V ní už se střetnul se Švédskem či Německem, nároďák je však s jedním bodem až na pátém místě skupiny C. Horší jsou už jen Faerské ostrovy.

Beránkovy kvality ale loni ocenili tamní funkcionáři nabídkou, aby současně s reprezentací vedl i klub FC Astana. "V minulé sezoně se týmu nedařilo a oslovili mě, jestli bych nepomohl s požehnáním fotbalové federace. Protože tam je šest, sedm, někdy osm hráčů, v tom širším dvacetičlenném výběru, tak jsem kývnul. Měl jsem totiž možnost ovlivňovat ty hráče každodenně. Dnes mohu říct, že rok práce je na tom vidět."

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.