ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Nové pravidlo o postavení mimo hru: ofsajdů ubyde, sporných situací asi ne

Velikost textu:
aktualizováno 16. 7. 2013 13:32

Praha – Nejvyšší fotbalová soutěž vstoupí do nové sezony s několika novými projekty pro fanoušky, ale také se zásadní změnou pravidla o postavení mimo hru. Ta podle předsedy pravidlové komise FAČR Jiřího Kureše vyvolá řadu dohadů, ale zároveň výrazně sníží počet ofsajdů při zápasech. Změna pravidla se týká toho, že se mění výklad zapojení hráče v ofsajdu do hry.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Dosud platilo, že hráč ovlivňuje obránce, když je dva metry od něj. Nyní je v ofsajdu až ve chvíli, kdy s obráncem jde aktivně do souboje. Rovněž se ofsajd nemává ve chvíli, kdy obránce není v pohybu, přesto neúmyslně tečuje míč na protihráče v ofsajdovém postavení. Záleží pak na sudím, zda posoudí, že šlo o obráncův záměr hrát míč, či o neúmyslnou teč. "Jde o změnu pravidlové komise IFAB, která má snahu o to, aby bylo co nejméně ofsajdů, aby padalo více gólů," řekl Kureš.

Kureš změnu pravidel vysvětloval o víkendu profesionálním rozhodčím. "Vyvolalo to mezi nimi velkou diskuzi. Rozhodčí jsou pro tuto změnu, ale obávají se toho, že jde o tak složitou změnu, že ji fanoušci ani kluby úplně nepochopí a bude hodně diskuzí. Ať už rozhodnou dobře, nebo špatně, tak v tom řada lidí uvidí chybu a úmysl," dodal Kureš.

Jiří Kureš: "Dokonce se experimentovalo s tím ofsajd úplně zrušit či jeho hranici posunout na pokutové území, ale to se ukázalo, že je to v neprospěch fotbalu, protože to zcela měnilo taktiku."

Vedle změny pravidel bude v nové sezoně lehce pozměněn rozvrh televizních přenosů, sobotní zápasy v televizi budou pravidelně začínat ve 20:15. V plánu jsou během podzimu také čtyři velká televizní studia, při kterých budou všechny netelevizní zápasy začínat v sobotu v jednotný čas. Poprvé to bude během 5. kola a utkání Plzně se Spartou.

Pro fanoušky jsou připraveny také nové projekty. Nově budou moci volit na webových stránkách ligy svou jedenáctku kola, v průběhu podzimu také budou moci na webu najít podrobné statistiky ze zápasů a dočkají se rovněž aplikace o lize pro mobilní telefony. "Je to jeden z posledních dluhů z minulosti, který splácíme a napravujeme tak jistou zaostalost," uvedl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

V září se trofej pro mistra ligy vydá na svou pouť po všech ligových stadionech. Jednotlivé kluby budou mít v rámci "Trophy Tour" čtyři dny na to, aby trofej představily fanouškům. Novinkou je také internetová Fanliga, která navazuje na úspěšný projekt fantasy league ze zahraničí. Každý fanoušek se může stát manažerem svého týmu a vybrat si 15 hráčů. Na základě reálných výkonů těchto fotbalistů získává body do soutěže o ceny.

Svoboda věří, že nadcházející ročník bude průlomový. "Věřím, že se povede dotáhnout osamostatnění ligy a že dojde k podpisu smlouvy mezi LFA a FAČR. Na marketingové aktivity klademe velký důraz, protože z evropského pohledu je sportovní stránka nadstandardní, ale víme, že v prezentaci ligy jsme mnoho let zaspali a čeká nás hodně práce, abychom ztrátu dohnali a přiblížili se holandské či rakouské lize," uvedl.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.