ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

United už nejsou nejhodnotnější, klubům teď vládne Real

Velikost textu:

New York - Nejhodnotnějším sportovním klubem světa je Real Madrid. Španělský gigant má v novém vydání prestižního žebříčku magazínu Forbes hodnotu 3,3 miliardy dolarů (66 miliard korun) a z trůnu sesadil Manchester United. Trojlístek nejcennějších sportovních firem doplňuje Barcelona, až za nimi jsou zámořští giganti ze světa baseballu a amerického fotbalu.

Slavící hráči Realu Madrid
Slavící hráči Realu Madrid

Real sice na žádnou velkou trofej nedosáhl, přesto se může pochlubit největšími příjmy. Poslední sezona ještě není účetně uzavřená, ale v té předchozí do jeho pokladny přiteklo 650 milionů dolarů. Jeho hodnotu zvedly i nové dlouhodobé smlouvy s Adidasem a leteckou společností Emirates, které vynášejí 80 milionů ročně. Za poslední tři roky příjmy Realu vzrostly o 62 procent.

I díky tomu Real plánuje velkorysou rekonstrukci stadionu San Bernabeu za 320 milionů dolarů. Po jejím dokončení v roce 2018 by příjmy měly vzrůst o dalších 60 milionů dolarů ročně. Klub sice řídí miliardář Florentino Perez, ale jeho faktickým vlastníkem je 93 tisíc klubových členů. Ti platí po 250 eurech ročně, za což mají slevy na vstupenky a na reklamní předměty.

Manchester United sice přišel o první místo a jeho hodnota od ledna klesla o 130 milionů dolarů, ale stále je považován za skvělou investici. Od loňského vstupu na newyorskou burzu hodnota jeho akcií vzrostla o 23 procent. Nový sedmiletý kontrakt s Chevroletem mu vynese 559 milionů dolarů. Americká rodina Glazerů jako většinový vlastník klubu má navíc v elitní padesátce ještě dalšího zástupce - tým amerického fotbalu z Tampy je na 28. místě.

Jasnou většinu v žebříčku má americký fotbal

Ze 32 týmů hrajících NFL se do padesátky nevešly jen dva. Z fotbalových klubů se v ní vedle nejlepšího trojlístku umístily ještě Arsenal (10.), Bayern Mnichov (12.), AC Milán (37.) a Chelsea (40.).

Baseball má také sedm zástupců, nejdražší basketbalový klub New York Knicks je na 23. místě a jediný zástupce NHL je Toronto Maple Leafs na 31. příčce s hodnotou jedné miliardy dolarů. Do padesátky pronikly také dvě stáje formule 1 - Ferrari (21.) a McLaren (47.).

Nejhodnotnější sportovní kluby:

1. Real Madrid (fotbal) 3,3 miliard dolarů,

2. Manchester United (fotbal) 3,17,

3. Barcelona (fotbal) 2,6,

4. New York Yankees (baseball) 2,3,

5. Dallas Cowboys (americký fotbal) 2,1,

6. New England Patriots (americký fotbal) 1,635,

7. Los Angeles Dodgers (baseball) 1,615,

8. Washington Redskins (americký fotbal) 1,6,

9. New York Giants (americký fotbal) 1,468,

10. Arsenal (fotbal) 1,326.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.