neděle 22. července 2018 Magdaléna
Pohár FIFA

Španělé předvedli větší klid v penaltovém rozstřelu, vyhráli 1:0 a zahrají si finále

Fortaleza (Brazílie) - Na finálový souboj s Brazilci se na Poháru FIFA mohou nakonec těšit Španělé, kteří po velkém boji přemohli Italy 1:0. Cesta mezi nejlepší dva týmy turnaje přitom pro ně dnes byla nadmíru trnitá. Branku nepřineslo devadesát minut základní hrací doby ani následná půlhodina prodloužení, rozhodnout tak musely až pokutové kopy. V této loterii nakonec větší chladnokrevnost prokázali právě Španělé, když rozhodující penaltu za Italy neproměnil stoper Bonucci a následně svůj pokus do sítě poslal Jesús Navas.

Španělsko - Itálie

Na hrotu italského útoku sice dostal v nepřítomnosti Balotelliho šanci Alberto Gilardino, byl to však pro něho značně osamocený boj – pečlivé vystupování španělských beků mu prakticky znemožňovalo cokoliv vymyslet, útočník Bologni se tak raději stahoval až za půlící čáru. I tak ale Italové ohrozili Casillase ve španělské brance, a to ze standardní situace - Maggio hlavičkoval z rohového kopu pár desítek centimetrů nad břevno. Na druhé straně střílel po zemi mezi nohami obránce Pedro, míč však Buffona neohrozil, skóre se neměnilo.

Posléze se začaly potvrzovat předzápasové představy o podobě italské hry – pevný střed vedený Pirlem, snaha o rychlé získání míče a jeho následná distribuce na křídelní hráče. Gilardino v tomto systému pak hrál roli zakončujícího aktéra a ačkoliv mu Ramos s Piquém znepříjemňovali život, i tak se do šance dostal a balón v jedné příležitosti tečoval těsně vedle právě tyče. Druhým silným faktorem byly pro Italy standardní situace, po nichž několikrát hlavičkovala ikona římského AS De Rossi. Aktivita papírového outsidera se vyplácela a svědčí o tom už jen ukazatel střeleckých příležitostí. Ten byl v jednu chvíli 6:1 v prospěch Prandelliho svěřenců. Španělé se zdáli být zaskočeni průběhem hry.

Zoufale jim chybělo jakékoliv zrychlení hry – o rychlou, překvapivou přihrávku se snažil snad jen agilní Iniesta, ani jemu však pasy na spoluhráče příliš nevycházely. Španělé jako kdyby příliš často hledali jakýsi "geniální" pas, když se přitom mohli spokojit se snadnějším řešením. Navíc měli štěstí – Maggio znovu hlavičkoval, tentokrát ještě nebezpečněji, z blízkosti ho však vychytal Casillas a jeho bleskový reflex. Ojedinělou šanci unylých Španělů během první půle posléze zazdil Fernando Torres a do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu, Italové však příjemně překvapili.

Španělsko - Itálie: Penaltový rozstřel - 1:0

Oba týmy vstoupily do druhých 45 minut obdobným způsobem, jako ty první zakončily. Del Bosque, trenér Španělů, sice brzy vystřídal matného Silvu za Navase ve snaze rozhýbat strnulou ofenzivu, čitelný efekt však tento tah neměl. Španělé hráli stejný počet zápasů jako soupeř, přesto rozdíl v pohybu hráčů byl zřetelný – Xavi a spol. vypadali unaveně a ani pro ně již klasický vytažený presink v dnešním utkání jaksi absentoval. Z řečeného se vymykal pouze mrštný Andres Iniesta, který trpělivě vyrážel do útoků proti skálopevné italské defenzivě.

Italové byli i nadále nebezpečnější, ačkoliv spíše než ze hry hrozili z rohových kopů. Ty Pirlo zahrával tradičně excelentně, a ať už De Rossi nebo Gilardino byli jeho častými adresáty. Na opačné straně přišel do unavené zálohy Španělů Juan Mata, v šanci se však ocitl stoper Piqué – míč však příliš podebral. Zápas v podivném útlumu, kdy ani jednomu z mužstev nezbývalo již sil k ofenzivní kombinaci, pokračoval až do prodloužení.

Italové do něj vstoupili zostra, když levý záložník Giaccherini nastřelil po Giovincově pasu skrz pokutové území tyč, po níž se mohl Casillas jen nejistě ohlédnout. Del Bosque na způsob, jakým Italové diktovali tempo hry, brzy nato reagoval – stáhl Torrese a na hřiště místo něho poslal Javiho Martineze, vytáhlého defenzivního dříče. Rozhodčí Webb poté musel řešit situaci z šestnáctky Italů, kde De Rossi stáhl Ramose, rozhodl se však nechal pokračovat ve hře. Posléze znovu zlobili Španělé – nejprve Xavi napřáhl nezvykle z dálky, následně se pravou stranou prohnal Navas, na jeho střílený centr nicméně nikdo ze spoluhráčů nestihl zareagovat. Ani prodloužení tak gól nepřineslo, rozhodly až pokutové kopy.

V této loterii nakonec větší chladnokrevnost prokázali právě Španělé, když rozhodující penaltu za Italy neproměnil stoper Bonucci a následně svůj pokus do sítě poslal Jesús Navas. Předchozích šest exekutorů v dresech obou zemí své pokusy proměnilo.

Španělsko - Itálie 0:0, na penalty 7:6

Penalty proměnili: Xavi, Iniesta, Piqué, Ramos, Mata, Busquets, Navas - Candreva, Aquilani, De Rossi, Giovinco, Pirlo, Montolivo. Neproměnil: Bonucci. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 60 000.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro (79. Mata), Torres (94. Martínez), Silva (52. Navas). Trenér: Del Bosque.

Itálie: Buffon - Barzagli (46. Montolivo), Bonucci, Chiellini - Maggio, Pirlo, De Rossi, Giaccherini - Candreva, Marchisio (80. Aquilani) - Gilardino (91. Giovinco). Trenér: Prandelli.

Zdroj: ČT sport