ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Fotbalové kluby hlásí po povodních škodu 37 milionů. Zatím

Velikost textu:

Praha - Téměř k 37 milionům korun se zatím vyšplhaly škody, které nahlásily jednotlivé kluby zasažené povodněmi Fotbalové asociaci ČR. Škody mapuje komise pro stadiony a hrací plochy a dosud eviduje 61 poškozených klubů ze sedmi krajů. Čísla však ještě mohou výrazně vzrůst.

Zaplavený fotbalový stadion
Zaplavený fotbalový stadion

"Určitě to ještě není konečné číslo, protože například na Ústecku se k registraci škod způsobených velkou vodou dostávají jako poslední. Odhadujeme, že počty poškozených mohou ještě narůst o desítky procent," uvedl místopředseda komise pro stadiony Michal Hlaváč. "Určitě to ještě není uzavřené. Víme minimálně o dalších deseti klubech. Pořád něco přibývá, včera dokonce ještě někde vyčerpávali vodu," řekl člen komise Michal Koťan, který shromažďuje číselné údaje. Asociaci se hlásí pouze kluby, které nemají poničený majetek pojištěný.

Nejvyšší ztráty zatím nahlásily celky z Ústeckého kraje, osm klubů vyčíslilo škody ve výši přes jedenáct milionů korun. Následují Jihočeský a Středočeský kraj s přibližně sedmi a půl miliony korun a Praha s šesti a půl miliony.

Komise rozdělila jednotlivé kluby do tří kategorií. "Áčko jsou škody kolem milionu a nad milion, béčko něco mezi a céčko do sta tisíc," přiblížil Koťan.

Velká voda zasáhla hlavně kluby z nižších soutěží. "Z těch vyšších je tam akorát tréninkový areál Plzně v Luční ulici a ještě jsem tam viděl druholigovou Vlašim, která měla zaplavené nějaké hřiště s tartanovou dráhou. Jinak jde většinou o kluby okresního fotbalu," uvedl Koťan.

Nejvíc voda poničila areál v Českém Krumlově, klub vyčíslil škodu na šest a půl milionu korun. "Krumlov to odnesl nejvíc. Měli zaplavený celý areál, tři fotbalová hřiště," řekl předseda komise Petr Voženílek. Severočeské Litoměřice odhadly škodu na pět milionů korun, TJ Svádov-Olšinky na Ústecku pak na čtyři miliony. Podobně vysoké škody mají také v pražské Chuchli. "Škody v klubech se pohybují ve velkém rozmezí. Od milionových škod až po pět tisíc za nějaké čerpadlo," podotkl Koťan.

Asociace na odstranění škod shání finanční prostředky z různých zdrojů. Vedle vlastních stále jedná o pomoci s příslušnými orgány UEFA, ve spolupráci s Českou unií sportu a Českým olympijským výborem se uchází i o prostředky určené státem na odstranění povodňových škod. Dvěma miliony ze svého nadačního fondu přispěli reprezentační hráči, finanční pomoc se schází i na kontě solidarity s číslem 349349379/0800.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.