ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza
Gambrinus liga

Baník nezanikne. Hlasování o odkupu Bazalů na druhý pokus prošlo

Velikost textu:
aktualizováno 20. 5. 2013 20:02

Ostrava – Zadlužený Baník Ostrava zůstane na fotbalové mapě České republiky. Ostravští městští zastupitelé na mimořádném zasedání podpořili odkup stadionu na Bazalech, kde fotbalisté hrají, za 114 milionů korun. Při prvním hlasování přitom usnesení o jediný hlas neprošlo, na základě žádosti jednoho ze zastupitelů o revokaci se však hlasování opakovalo a na druhý pokus byl návrh přijat. Baník pomoc města nutně potřeboval, protože už v úterý mu vyprší lhůta na odvolání pro udělení licence, kterou jako jediný z účastníků první ligy hlavně kvůli vysokým dluhům zatím nedostal. Předseda představenstva Petr Šafarčík věří, že klubu nyní svítá naděje na lepší časy a vstup nových investorů.

Ostravský stadion Bazaly
Ostravský stadion Bazaly

Ke schválení návrhu bylo potřeba minimálně 28 hlasů, tedy nadpoloviční většina pětapadesátičlenného zastupitelstva. Návrh při prvním hlasování neprošel o jediný hlas. Pro hlasovalo 27, proti 12 a zdrželo se osm zastupitelů. Usnesení se ale nakonec revokovalo a v opakovaném hlasování se pro vyjádřilo 29 zastupitelů, 12 bylo proti a sedm se zdrželo.

Své původní stanovisko změnili Vojtěch Mynář (ČSSD) a Tomáš Mrázek (TOP 09), kteří se v prvním hlasování zdrželi. "Baník si zažil pár minut klinické smrti," řekl několik minut po opakovaném hlasování spolumajitel klubu Petr Šafarčík s tím, že pro klub je to obrovský závazek.

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) uvedl, že je rád, že se fotbalový klub podařilo zachránit. Podle jeho mínění je Baník značkou Ostravy. "Je to důležité pro Ostravu, i když Baník jednoznačně nepatřil vždycky jenom k tomu pozitivnímu, co se o Ostravě říkalo," řekl Kajnar. Připomněl, že když město dělalo průzkum s mimoostravskými obyvateli, na prvním místě si vybavili doly, pak znečištěné ovzduší a jako třetí právě Baník. "Takže z toho spektra je Baník pořád nejpozitivnější a bylo by škoda ho ztratit," uvedl.

O tom, zda Baník obdrží profesionální licenci nutnou pro start v příští prvoligové sezoně, rozhodne Licenční tribunál. Podle licenčního manažera FAČR Stanislava Rýznara definitivní verdikt musí vynést do 31. května, kdy musí asociace o výsledcích licenčního řízení informovat také orgány UEFA. Tribunál, který o osudu Baníku rozhodne, je tříčlenný. Jeho složení není známé, aby členy nemohl nikdo ovlivňovat.

Stanislav Rýznar: "Jsou pouze dvě možnosti. Tribunál buď ponechá v platnosti původní rozhodnutí licenční komise, nebo jej změní. Mým úkolem nyní bude, abych pro tribunál shromáždil veškeré informace související s odvoláním. V tribunálu zasedají osoby zcela nezávislé na fotbalových klubech. Jde o odborníky v oblasti práva a ekonomiky. Je to tedy dost erudovaný orgán."

Město, jež v tomto roce hospodaří s rozpočtem zhruba sedm miliard korun, původně zvažovalo, že by odkoupilo 100 procent akcií společnosti Bazaly. Vedení města se nakonec rozhodlo, že před koupí akcií upřednostní odkup nemovitostí. Podle původního odhadu společnosti PricewaterhouseCoopers mají nemovitosti reálnou tržní hodnotu 111,5 milionu korun. Dalším znaleckým posudkem, který si město nechalo zpracovat, byly nemovitosti oceněny na zhruba 115,6 milionu korun.

Ostravská radnice bere odkup stadionu jako investici do budoucna a zatím se nerozhodlo, zda se bude investovat do jeho rekonstrukce. Město dokončuje rekonstrukci vítkovického stadionu za téměř miliardu korun, nejpravděpodobnější je tedy varianta, že Baník bude několik následujících sezon hrát právě ve Vítkovicích. O budoucnosti Bazalů jakožto domovského stadionu Baníku tak není ještě zdaleka rozhodnuto.

Petr Šafarčík: "Stáli jsme před jedinou a poslední možností, úspěšně prodat nemovitý majetek, který Baník má. Tohle rozhodnutí zároveň odstartovalo možnost narovnat vztahy v rámci všech sportů Ostravy, jejichž sportoviště jsou v majetku města a klub se stará jen o svůj provoz. Během toho roku a čtvrt jsme dokázali, že umíme hospodařit ve skromných podmínkách. Příští sezonu bude hrát Baník na Bazalech, které splňují licenční podmínky. Provoz dále kryjeme, to jsme městu slíbili, nic víc, nic míň, na toto jsme připraveni."

Šafarčík se snažil zastupitele přesvědčit už během jednání. Připomněl, že když klub před více než rokem přebíral, byl na tom Baník podstatně hůře. Podle Šafarčíka se novému vedení podařilo stabilizovat provozní hospodaření klubu a o 30 milionů korun snížit dluhy předchozího majitele. Zároveň uvedl, že dluhy Baníku byly asi o 60 milionů korun vyšší, než noví majitelé původně předpokládali.

Jeden ze spolumajitelů klubu věří, že rozhodnutí města bude impulzem pro případné strategické partnery. "Oslovíme i nové investory, protože vůbec nelpíme na tom, abychom byli pětadevadesátiprocentní akcionáři Baníku. Řekl jsem zastupitelstvu, že Baník je nás všech, a tak to beru. Troufám si říct, že dneska se rozhodlo, že Baník nezahyne, což poslední rok nebylo vůbec jisté. Věřím, že se otevře prostor pro příchod nových investorů," řekl Šafarčík.

Baník je historicky nejúspěšnějším fotbalovým klubem Moravy a Slezska. Jeho dres oblékali či stále oblékají bývalí čeští reprezentanti Marek Jankulovski, Milan Baroš, Tomáš Galásek, Václav Svěrkoš, Libor Sionko, Radek Slončík, Pavel Srníček nebo Martin Čížek.

Stejně jako v Baníku měli před dvěma lety problémy s dluhy v pražské Slavii, v konkurzu v roce 2005 skončili i tehdy druholigoví Bohemians Praha.

Zdroj: ČT sport, ČTK, iDNES, isport.blesk.cz

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.