ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Co dál s Baníkem? Zastupitelé Ostravy jednání odložili

Velikost textu:
aktualizováno 24. 4. 2013 15:57

Ostrava - Ostravští zastupitelé nakonec o záchraně zadluženého fotbalového Baníku Ostrava nejednali. Materiál byl hned na počátku stažen z programu zasedání. Podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) se na tomto postupu shodli koaliční partneři, tedy ČSSD a ODS.

Fanoušci vítají Milana Baroše
Fanoušci vítají Milana Baroše

"V téhle podobě by návrh nezískal většinovou podporu v klubu (ČSSD) a tím pádem by ani neměl podporu, aby prošel. Nicméně jsme se dohodli, že zkusíme najít nějaký kompromis, který by byl přijatelný pro všechny členy klubu tak, aby mohl projít," řekl Kajnar.

Další odklad pro Baník představuje akutní nebezpečí, že nezíská licenci pro nadcházející prvoligový ročník. Licenční řízení už probíhá, podle předsedy představenstva klubu Petra Šafarčíka by měl předložit všechny podklady do pondělí. Jenže například doložení bezdlužnosti bylo navázáno právě na příznivý postoj města na dnešním hlasování.

Kajnar ví, že Baník se nachází v časové tísni. Podle něj však tak citlivou záležitost není možné uspíšit. "Záleží, jestli pan Šafarčík dokáže ještě nějakou chvíli kouzlit. Na druhou stranu to město nedokáže ovlivnit v okamžiku, kdy tam není shoda a návrhy se předkládají rychle, aby Baník věděl, na čem je. Ale víme, že rozhodují dny," uvedl Kajnar.

Milan Baroš
Milan Baroš

Loni Baník získal licenci až v dovolacím řízení, asociace mu ji po dodatečném splnění všech požadavků udělila 23. května. Podle Kajnara může být mimořádné zastupitelstvo svoláno v horizontu dvou až tří týdnů.

Klub věří, že důsledky nebudou fatální

Vedení klubu přiznalo, že nový postoj radnice mu v úsilí o získání licence přidělává otazníky. "Komplikuje naše jednání s věřiteli. Posunutí v řádu dvou až tří týdnů by však nemělo mít fatální důsledky. Každopádně pokračujeme v přípravě všech možných scénářů a čekáme, až nás město vyzve k dalším jednáním," uvedla mluvčí Baníku Eva Plevová Šimčíková. Jedním ze scénářů je i vyhlášení insolvence. Pokud by město klubu nepodalo pomocnou ruku, oslovil by Baník věřitele s nabídkou odpisu 70 procent dluhů, ale v případě jejich negativního stanoviska by sám sebe patrně poslal do insolvenčního řízení, které by mohlo skončit bankrotem celé organizace.

Zastupitelé původně měli vybírat mezi dvěma variantami. Jednou byl odkup 100 procent akcií společnosti Bazaly za 119,7 milionu korun. Druhou pak byla levnější verze odkoupení nemovitostí, které jsou součástí fotbalového areálu na Bazalech, a to za 111,5 milionu korun.

Kapitálový vstup města do společnosti, tedy odkup akcií, je podle odborníků výhodnější například kvůli rychlosti a jednoduchosti transakce, ale i daňových hledisek. Přiklonila se k němu i poradenská firma PricewaterhouseCoopers, která pro město zpracovávala ekonomickou analýzu a ocenění společnosti Bazaly. Vedení města se situací Baníku zabývalo už několikrát, zatím však nedospělo ke shodě.

Baník je v rukou současných majitelů od loňského února. Společnost Baník Invest klub koupila od Tomáše Petery balík 95 procent akcií za 800 korun s tím, že kupní smlouva zahrnovala převzetí dluhů do výše 100 milionů korun. Z auditu však vyšlo najevo, že závazky jsou mnohem vyšší. Statutární orgány minulého vedení proto čelí žalobě.

S novými majiteli získal Baník zpět i stadion Bazaly, který o několik měsíců dříve prodal Petera společnosti SMK Reality Invest, jejímž vlastníkem je jeden ze spolumajitelů Baníku Libor Adámek. Stadion tehdy získal za 40 milionů, podle předsedy představenstva klubu Petra Šafarčíka je na něj ale vázána zástava vůči bance ve výši 88 milionů korun.

přehrát video
Tomáš Vzorek o budoucnosti Baníku
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.