ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Real Madrid přeskočil United a je nejhodnotnějším klubem světa

Velikost textu:

New York - Před pár týdny uštědřil Real Madrid Manchesteru United bolestnou porážku na sportovním poli, když anglický tým vyřadil v osmifinále Ligy mistrů, a nyní může Madrid slavit další - tentokrát ekonomické - vítězství. Podle magazínu Forbes je totiž Real od letoška nejhodnotnějším klubem světa, na druhou příčku sesadil dosavadního premianta z Manchesteru.

Slavící Cristiano Ronaldo
Slavící Cristiano Ronaldo

Hodnota Realu Madrid podle Forbesu stoupla oproti loňsku o 76 procent na 3,3 miliardy dolarů (65 miliard korun). Přitom hodnota Manchesteru, který tomuto pořadí kraloval osm let po sobě, se za loňský rok také zvýšila. Aktuálně je odhadována na 3,2 miliardy dolarů.

Od krachu na vrchol

Když se v roce 2000 stal prezidentem Realu Madrid Florentino Perez, klub byl na pokraji krachu. I přes ekonomickou krizi, která stíhá v posledních letech Španělsko, se ale Madridu podařilo vyšplhat na ekonomický vrchol. Pereze proslavili především nákupy drahých hvězd v čele s Davidem Beckhamem a Zinedinem Zidanem, ač "projekt Los Galácticos" nebyl ze sportovního hlediska velkým úspěchem, komerčně to byla úplně jiná pohádka.

Velká jména pomohla nastartovat růst příjmů z prodeje dresů a dalšího merchandisingu, Realu se také díky nabitému kádru podařilo vyjednat tučné dohody na prodej televizních práv. Madrid navíc v poslední době dojednal několik lukrativních sponzorských smluv a nezanedbatelné jsou i příjmy ze vstupného.

Legendární stadion Santiago Bernabéu je takřka neustále vyprodaný a roční příjmy ze vstupného tak dosahují více než tří miliard korun ročně, což je nejvíce ze všech klubů. Po plánované rekonstrukci stadionu by se navíc příjmy měly ještě zvýšit. Tomu momentálně nemůže konkurovat ani Manchester United.

Barcelona v závěsu

Další příčky ve fotbalovém žebříčku za Realem a Manchesterem United patří Barceloně (2,6 miliardy dolarů), londýnskému Arsenalu (1,33) a Bayernu Mnichov (1,31). Stejné kluby tvořily nejlepší pětici i před rokem. Ekonomičtí odborníci při určování hodnoty klubu berou v potaz například příjmy, výnosnost nebo míru zadlužení.

Real, Manchester a Barcelona nyní také ekonomicky vévodí všem sportovním klubům na světě. Až za nimi jsou baseballisté New Yorku Yankees (2,3 miliardy dolarů) a celek amerického fotbalu Dallas Cowboys (2,1). 

Zdroj: ČT sport, ČTK, Forbes

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.