ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Trenérem fotbalové reprezentace bude nejspíš Chovanec

Velikost textu:
aktualizováno 16. 7. 2008 14:33

Praha - Ve čtvrtek by mělo skončit měsíční bezvládí u české fotbalové reprezentace, kterou po evropském šampionátu opustil kouč Karel Brückner. Poté, co svazové vedení v úterý oznámilo, že se nedohodlo s Němcem Klausem Toppmöllerem, zbyli na post trenéra národního týmu dva známí kandidáti - generální sportovní manažer Sparty Jozef Chovanec a teplický kouč Petr Rada. Blíže ke zvolení má podle všeho Chovanec, což potvrdila i nedávná anketa mezi členy výkonného výboru, který bude Brücknerova nástupce volit.

Prezident Sparty Praha
Prezident Sparty Praha

Oba kandidáti ve čtvrtek dopoledne předstoupí před svazovou exekutivu. Chovanec kvůli tomu předčasně odjede ze sparťanského soustředění v Rakousku a v půl jedenácté se bude hlásit na Strahově. Na jedenáctou je pak pozvaný Rada. "Každý z nás bude mít pětiminutový projev, v němž přiblíží svoji vizi práce u národního týmu," řekl bývalý Brücknerův asistent Rada.

O novém reprezentačním trenérovi se horečně spekuluje od března, kdy Brückner oznámil, že po mistrovství skončí. Tehdejší manažer národního týmu a místopředseda svazu Vlastimil Košťál, v jehož kompetenci jsou reprezentační výběry, začal hledat možné kandidáty. V užším výběru se ocitli Rada, Karel Jarolím, Ivan Hašek, a Vítězslav Lavička.

Brzy vypadl Jarolím, který dal přednost klubovým povinnostem ve Slavii. Po pár dnech ho následoval také Hašek, ale po skončení Eura se mezi možné adepty znovu vrátil, když naznačil, že je možné vyvázání z jeho kontraktu ve Spojených arabských emirátech a domluvil se na schůzce s Košťálem.

Z průzkumu tehdy vyplynulo, že populární kouč, jehož si jako Brücknerova nástupce přála většina veřejnosti, měl cestu k reprezentaci otevřenou. Ruku by pro něj zvedla většina ze 13 členů výkonného výboru, Hašek ale Košťálovu nabídku odmítl kvůli poměrům v českém fotbale. Mezitím se seznam kandidátů zúžil o další jméno, protože Lavička zamířil do Sparty.

Experti mluvili také o Zdeňku Zemanovi, který si získal renomé v Itálii, ale Košťál se postavil proti jeho jmenování. Do hry postupně vstupovali i zahraniční trenéři, nabídku odmítl Matthias Sammer, jenž nechtěl opustit místo sportovního ředitele německého svazu.

Stále víc se hovořilo o Chovancovi a zájem o angažmá projevil v předvečer červnového zasedání výkonného výboru Toppmöller, strůjce tažení Leverkusenu Ligou mistrů v roce 2002. Výkonný výbor však tajenku nevyřešil.

Jako další z adeptů byl novinářům chybně představen Carlos Alberto Parreira, až po chvíli vyšlo najevo, že jde o kapitána brazilských mistrů světa z roku 1970 Carlose Alberta Torrese. Mezi nabídky se vloudil i údajný e-mail od francouzského trenéra Gérarda Houlliera, který se později ukázal jako podvrh.

Stále jasněji se rýsovala trojice Chovanec, Rada a Toppmöller. Košťál se s německým odborníkem několikrát setkal, ale nakonec nedošlo k dohodě, což přivítala trenérská komise svazu, která doporučila domácího kouče Jednání ztroskotala na odlišných představách o složení realizačním týmu a nesouhlasu Toppmöllera s trvalým přesunem do Čech. "Toppmöller chtěl do České republiky pouze dojíždět a v realizačním týmu preferoval svoje německé spolupracovníky," uvedl Košťál, podle něhož německý kouč také věděl, že nemá podporu ve výkonném výboru.

Ve hře zůstali jen Chovanec s Radou a Košťál nepředpokládá, že by některý člen fotbalové exekutivy navrhl vzhledem k blížícímu se přípravnému utkání v Anglii jiné jméno. Podle nedávné ankety neměli někteří členové výkonného výboru ještě před pár dny zdaleka jasno, pro koho budou ve čtvrtek hlasovat, přesto je podle všeho velkým favoritem Chovanec.

Ke zvolení slovenského rodáka, který vedl český národní tým před Brücknerem a rozloučil se s ním propadákem v baráži o mistrovství světa 2002 s Belgií, se na začátku minulého týdnu veřejně klonili čtyři členové výkonného výboru. Radu nepodpořil nikdo.

Nového trenéra představí svazové vedení veřejnosti na tiskové konferenci, která začne ve 14 hodin. Debut si Brücknerův nástupce odbude 20. srpna na stadionu ve Wembley v atraktivním přípravném utkání s Anglií.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.