ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Odstartovalo fotbalové ME "devatenáctek", Češi porazili Anglii

Velikost textu:
aktualizováno 14. 7. 2008 22:37

Jablonec nad Nisou - V České republice dnes startuje Mistrovství Evropy fotbalistů do devatenácti let. Český tým pod vedením trenéra Dovalila úspěšně vstoupil do šampionátu dnešním zápasem s Anglií, kdy dvěma brankami Tomáše Necida porazil Brity 2:0. Ve skupině jej čeká ještě utkání s reprezentanty Itálie a Řecka. Všichni usilují o účast na mistrovství světa dvacítek v příštím roce. Postoupí šest z osmi týmů.

Čeští fotbaloví mladíci
Čeští fotbaloví mladíci
Otevřít galerii
 • Čeští fotbaloví mladíci autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Výloha s fotbalovými míči autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/256/25521.jpg?1212774369
 • Česká reprezentace autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Kluci utkání zvládli. První půle byla taková klasická zahajovací, v poločase se nám povedl tah se střídáním Marečka, který má lepší rozehrávku než Hable, takže se zlepšila hra dopředu," řekl na tiskové konferenci po zápase Dovalil. Výsledek ale nechtěl přeceňovat, Čechům do případného semifinále čekají ještě dva zápasy: s Řeckem a Itálií.

Podobně hovořil i útočník Tomáš Necid, autor obou dnešních branek. "Hlavně bude důležité potvrdit výsledek v utkání s Řeckem. Ale vítězství 2:0 nad Anglií je nádherné a moc důležité, protože nám začátky v poslední době moc nevycházely," řekl slávistický útočník, který se představil prakticky před domácím publikem, protože v Jablonci v minulé ligové sezoně hostoval.

"Těšil jsem se na tohle mistrovství půl roku. Vlastně od té doby, co jsem se dozvěděl, že bude v Česku. Jsem moc rád, že jsem se mohl vrátit sem do Jablonce. Chtěl bych poděkovat divákům, kteří nás hnali dopředu. To vítězství patří fanouškům," dodal český hrdina zápasu.

Český kouč měl přitom ještě před zápasem obavy z deštivého počasí, které nahrávalo Britům. Předesílal, že by byl spokojený s výhrou i s remízou. Češi nakonec utkání sehráli úspěšně. Závěr duelu přitom dohrávali v devíti bez vyloučených Jakuba Heidenreicha a Romana Brunclíka. Zápas Česko-Anglie soudil makedonský rozhodčí Alexandar Stavrev.

Dovalilův protějšek na anglické lavičce Brian Eastick přisuzoval prvnímu zápasu mimořádnou váhu. Na rozdíl od českých fotbalistů, kteří v jednotné sestavě hrají již čtyři roky, totiž chybělo Angličanům kvůli zdravotním potížím až šest obvyklých hráčů. To se nejspíš také stalo hlavní příčinou jejich prohry.

Mladí reprezentanti si svou výhrou téměř zajistili účast na světovém šampionátu hráčů do dvaceti let, které se příští rok koná v Egyptě. Sem se probojují tři týmy z každé skupiny.

Poslední oficiální trénink českých fotbalistů se konal v pátek, poté se přestěhovali spolu s hráči své skupiny do libereckého hotelu Babylon. Po zápase s Brity je čeká čtvrteční utkání s Řeckem, v neděli zakončí program základní skupiny proti výběru Itálie. Poslední zápas bude hostit stadion Mladé Boleslavi. V druhé skupině se střetnou hráči Bulharska, Maďarska, Rumunska, Německa a obhájci titulu ze Španělska.

Juniorští fotbalisté přitom mají v mládežnických turnajích na co navazovat. V minulém roce se jejich o rok starší kolegové stali vicemistry světa, když v kanadském finále nestačili pouze na Argentince. V roce 2006 vyhráli čeští sedmnáctiletí reprezentanti stříbro na Euru v Lucembursku.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.