ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana
Gambrinus liga

Fotbalová Zbrojovka Brno oslavuje stoleté výročí

Velikost textu:

Brno - Zbrojovka Brno patří v Česku k nejoblíbenějším celkům a právě v těchto dnech slaví celek z jihomoravské metropole, který zažil nejslavnější období v roce 1976, kdy vyhrál svůj jediný ligový titul, a který se v této sezoně po roční odmlce vrátil mezi ligovou elitu, stoleté výročí.

Gólová radost Zbrojovky
Gólová radost Zbrojovky

Jeho historie se začala psát 14. ledna 1913, kdy v hostinci U Machů v předměstské části Brna vznikl sloučením Studentského teamu s hráči dalšího tamního celku Achilles klub SK Židenice. Hlavním iniciátorem byl Cyril Lacina, syn zámožného mlynáře a štědrého mecenáše židenického fotbalu.

Židenice se brzy zařadily k předním domácím týmům, v roce 1926 se staly amatérskými mistry republiky a krátce po profesionalizaci klubu postoupily v roce 1933 do nejvyšší soutěže. I v ní si Žideničtí vedli úspěšně a několikrát si zajistili účast v prestižním Středoevropském poháru.

Krátce po druhé světové válce nastala stagnace klubu, jenž pod názvy Zbrojovka, Sokol nebo Spartak působil i kvůli reorganizaci ligy převážně v nižších soutěžích. Zpět mezi elitu mu v 60. letech pomohlo sloučení s RH Brno, avšak v roce 1967 přišel další sestup.

Po čtyřech letech se Zbrojovka vrátila do nejvyšší soutěže a v roce 1978 vybojoval postupně budovaný tým kolem trenéra Josefa Masopusta a hráčů Kroupy, Karla Jarůška, Petra Janečky nebo Rostislava Václavíčka svůj dosud jediný titul. I v dalších letech se Zbrojovka držela v popředí ligové tabulky a hrála v evropských pohárech, poté však nastal útlum.

Po sestupu v roce 1983 působilo Brno převážně v druhé lize, po rozdělení Československa se pod názvy Boby, Stavo Artikel, 1. FC a od roku 2010 znovu Zbrojovka opět zařadilo mezi elitu. Do slavnějších klubů či do reprezentace zamířili z moravské metropole René Wagner, Richard Dostálek, Jan Polák, Marek Střeštík, Luboš Kalouda a další talentovaní hráči, návštěvy na tehdejším stadionu Za Lužánkami trhaly divácké rekordy.

Ještě v sezoně 2007/08 obsadilo Brno, které se mezitím přestěhovalo na Městský stadion na Srbské, čtvrté místo, avšak ekonomické problémy vyústily již o tři roky později v nečekaný sestup. Zbrojovce se příliš nevedlo ani ve druhé lize a dokonce jí hrozil zánik, nakonec se ale vše obrátilo k lepšímu. Nový majitel klub stabilizoval a díky vydařené jarní části se tým vedený trenérem Čuhelem dostal až na čtvrtou příčku, jež nakonec stačila k návratu do nejvyšší soutěže.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.