ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Proti fotbalovým chuligánům budou v budoucnu nasazeny speciální kamiony

Velikost textu:

Praha - Policie chystá bič na fotbalové chuligány. Už příští rok by mělo stadiony objíždět speciálně upravené kamion, ve kterém budou vyšetřovatelé, státní zástupci a soudci. Případný násilník si pak trest za svoje chování odnese hned po zápasu. 

Řádění fotbalových výtržníků
Řádění fotbalových výtržníků

Řádění fotbalových fanoušků připomíná občas spíše pouliční válku, například při letošním derby Sparta - Slavia násilníci vytrhávali sedačky a házeli je po policistech. V budoucnu by scénář mohl vypadat následovně: před stadionem stojí speciální kamion, kde je chuligán obviněn, případně obžalován a hned i odsouzen.

"To, co navrhujeme my, je dnes běžnou součástí policejních sborů v jiných zemích Evropské unie," vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Policejního prezidia Igor Troch. V rozkládacím kamionu s pracovním názvem Atlas má být soudní síň a pracovny policie a žalobce. Nechybí kuchyňská linka, dvě toalety nebo třeba sprcha. Objevují se ale i námitky, chuligáni bývají většinou tak opilí, že je nelze ve zkráceném řízení soudit. A tlakem na rychlý proces by mohla být i poškozena jejich práva.

Advokát Tomáš Sokol se toho však neobává: „Je nepochybně možné, že v některých případech bude obviněný natolik opilý, že nebude schopen tedy toho soudního jednání. Ale nemyslím si, že by to byl zásadní problém, který by vyloučil zcela tento způsob řízení."

Stavba a vybavení kamionu přijde na dvacet milionů korun, které chce ministerstvo vnitra zčásti najít ve strukturálních fondech Evropské unie. Na projektu se podílí ministerstvo vnitra, ministerstvo spravedlnosti i Policie ČR.

Pokud se podaří získat potřebných 20 milionů korun, mohli by se problémoví fanoušci s kamionem setkat již během jarní části fotbalové ligy. Policie plánuje, že by kamion vyjížděl i na jiné než sportovní akce, například na technoparty nebo velké demonstrace.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.