ČTsport

ČTsport
pondělí 19. listopadu 2018 Alžběta

Fotbal je víc než hra, ukáže výstava v Olomouci

Velikost textu:

Praha - K příležitosti přípravného utkání české fotbalové reprezentace se Slovenskem se v Olomouci uskuteční ojedinělá výstava Víc než hra, věnovaná české i světové fotbalové historii. Ve Vlastivědném muzeu bude od 8. do 18. listopadu k vidění dosud největší sbírka fotbalových podpisů na českém území včetně autogramů Pelého a Maradony, ale také výstava dresů a různých fotbalových relikvií.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Velká část expozice pochází z výstavy, která proběhla v rámci červnového mistrovství Evropy ve Varšavě a Vratislavi. "Domluvili jsme se s polskými realizátory, aby jejich výstavu kompletně převezli do Olomouce. Jen jsme polské relikvie nahradili českými," řekl hlavní organizátor akce Pavel Šaradín.

Snahou organizátorů je představit fotbal z jiného pohledu. "Chtěli jsme vytvořit i jiný druh komunikace o fotbalu pomocí divadla, filmu, výstavy či odborných přednášek. Uvažovali jsme o tom zhruba dva roky. Teď nám nahrálo, že se fotbalu v Olomouci daří a navíc se zde odehraje mezistátní zápas k dvacátému výročí rozdělení Československa," dodal.

Vedle výstavy fotbalových relikvií se akce zaměří zejména na bohatý doprovodný program. Zájemci mohou navštívit také otevřené debaty a talkshow například s fotbalovými agenty, fotbalistou Pavlem Horváthem, manažerem reprezentace Vladimírem Šmicrem či předsedou FAČR Miroslavem Peltou. Přednášet bude i poradce prezidenta UEFA William Gaillard. Program nabídne i odborné přednášky na témata fotbal a ženy, fotbal a ekonomie, fotbal a politika, fotbalista jako živočišný druh či fyzikální přednášky, na kterých budou dětem pomocí fotbalového míče předvedeny různé fyzikální jevy.

Akci zaštítila Fotbalová asociace ČR. "Výkonný výbor se rozhodl akci podpořit i ekonomicky. Takových akcí na českém území moc nebylo. Pokud bude mít úspěch, tak se pokusíme, aby se akce dostala do jiných krajů," řekl mluvčí FAČR Jaroslav Kolář.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.