ČTsport

ČTsport
úterý 25. září 2018 Zlata
evropská liga

Plzeň načíná sezonu s gruzínským Metalurgem Rustavi

Velikost textu:

Plzeň - Fotbalisté Plzně vyrážejí do boje o to, aby ve druhé sezoně po sobě udělali díru do Evropy. Po loňském úspěšném tažení Ligou mistrů se chtějí letos probojovat do základní skupiny Evropské ligy. První překážkou je ve 2. předkole gruzínský celek Metalurgi Rustavi, na jehož hřišti ve čtvrtek odstartují svůj soutěžní ročník, v němž doufají v navázání na poslední dvě úspěšné sezony.

František Rajtoral
František Rajtoral

Zatímco Plzeň čeká ostrý start, Rustavi už má za sebou dva zápasy 1. předkola s albánským klubem Teuta, které s přehledem zvládlo a vyhrálo 3:0 a 6:1. "Kolega Karel Krejčí se byl podívat na jejich zápasy. Těžko se hodnotí síla Rustavi, protože kvalita albánského mužstva byla na úrovni našich týmů z nižších soutěží," řekl před odletem plzeňský trenér Pavel Vrba. Přesto považuje postup za povinnost. "Gruzínský celek určitě svou kvalitu má, protože postoupil zaslouženě, na druhou stranu nepostoupit by pro nás byl propadák. My se chceme soustředit na sebe, hráče samozřejmě upozorníme na detaily hry soupeře, ale chceme hrát svou hru. Musíme to zvládnout," dodal Vrba.

Plzeň během letní přípravy pracovala především na tom, aby našla náhradu na kraje zálohy za odcházející reprezentanty Václava Pilaře a Milana Petrželu. V prvním utkání by se této role měli zhostit navrátilec z hostování z Mladé Boleslavi Martin Fillo a mladý Armén Edgar Malakjan. "Edgar pochopil, co se od něj chce, a začíná dělat podobné věci, na jaké jsme byli zvyklí od Venci Pilaře. Stejně je tomu na pravé straně od Martina Filla. Takže velká změna v tomto pohledu nenastala a nevidím v tom problém," řekl kapitán týmu Pavel Horváth.

Komplikací je zranění stopera Mariana Čišovského, který má problém se svalem a zřejmě nebude k dispozici. Na jeho místě se v přípravě dařilo Františku Ševinskému, k dispozici bude i nová posila ze Sparty Lukáš Hejda. Do branky půjde další posila Petr Bolek. Na straně gruzínského vicemistra je největším nebezpečím útočník Dmitri Tatanašvili, který dal tři z devíti gólů Rustavi v 1. předkole. Souboj s ním je pro Plzeň o to zajímavější, že v letech 2008 až 2010 oblékal právě dres Viktorie. "Na 'Tata' se těšíme, určitě to bude zajímavý souboj. Už u nás prokazoval, že je to střelec. Musíme si na něj dát pozor," řekl levý bek David Limberský.

přehrát video
Před Evropskou ligou

Reprezentační obránce nepochybuje o postupu Plzně. "Věřím v to, že na ně budeme dobře přichystaní, a hlavně si myslím, že to bude o nás. Když budeme hrát dobře, měli bychom postoupit a ukázat, že jsme loňskou sezonu hráli Ligu mistrů. Věřím, že tyto zkušenosti přetavíme v postup," dodal. Plzeňští hráči nemají moc zkušeností s gruzínským fotbalem, tak alespoň vyzvídali u Jiřího Homoly, který působil v Dinamu Tbilisi. "Mluvil jsem s ním, ale spíše ohledně počasí a podobně, protože on nyní v Tbilisi byl. Říkal, že tam je pořádné horko. Je to pro nás neznámá, ale svou kvalitu bude Rustavi opravdu mít," doplnil brankář Bolek.

Rustavi se v roce 2010 přejmenovalo z Olimpi na Metalurgi. Na kontě má dva gruzínské tituly, třetí mu v minulé sezoně utekl jen vinou horších vzájemných zápasů se Zestafoni. Jeho stadion Mikheil Meshki v Tbilisi má kapacitu téměř 11 tisíc fanoušků. V minulé sezoně došlo Rustavi do 3. předkola, kde nestačilo na francouzský tým Rennes. Utkání v Gruzii začne ve čtvrtek v 18:00. Hlavním rozhodčím je Emir Aleckovič z Bosny a Hercegoviny.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.