ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

FIFA jmenovala Garciu jako prokurátora pro vyšetřování korupce

Velikost textu:

Curych - Mezinárodní fotbalová federace FIFA dnes jmenovala amerického advokáta Michaela Garciu prokurátorem, který bude mít na starosti vyšetřování korupčních podezření. Napřed se bude soustředit na probíhající aféru kolem bývalého šéfa světového fotbalu Joaa Havelange a přezkoumá i postup špiček FIFA včetně současného předsedy Seppa Blattera v tomto případu.

FIFA
FIFA

"Nebude mít za úkol jen napsat posudek, ale bude mít taky za povinnost na tomto případu přezkoumat etický a morální rozměr. Potom sdělí své záměry výkonnému výboru," uvedl na dnešní tiskové konferenci Blatter. Garcia bude mít pravomoc znovu prošetřit staré případy a například prozkoumat, zda nedošlo ke korupčnímu jednání při výběru pořadatelů na světové šampionáty pro roky 2018 (Rusko) a 2022 (Katar).

Jeho jmenování je klíčovým krokem v Blatterem slibovaných protikorupčních reformách. Etická komise se podle plánu rozděluje na dvě samostatné jednotky - jednu pro vyšetřování a druhou pro samotné stíhání. Tu druhou povede německý soudce Joachim Eckert. Spolu s Garciou mají jako lidé, kteří byli dosud mimo "fotbalovou rodinu", zajistit nezávislost vyšetřování. Pověst federace utrpěla zejména při poslední volbě prezidenta v minulém roce, podezření budily i volby pořadatelů mistrovství světa předloni v prosinci.

Po zveřejnění zprávy z minulého týdne zase čelí Blatter výzvám, ať rezignuje, protože věděl, že Havelange a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira v 90. letech inkasovali provize v souvislosti s prodejem televizních práv na MS. Garcia byl loni jedním z kandidátů na ředitele FBI, americký prezident Barack Obama ale prodloužil funkční období jeho konkurentovi Robertu Muellerovi.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.