ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Blatter: Inkasování "odměn" bylo tehdy legální

Velikost textu:

Ženeva - Prezident FIFA Sepp Blatter obhajoval svou roli v korupčním skandálu, jenž se týká jeho bývalého šéfa a rádce Joaa Havelange. Mezinárodní fotbalová federace ve středu zveřejnila zprávu švýcarských vyšetřovatelů, z níž vyplývá, že Havelange v 90. letech inkasoval platby v souvislosti s prodejem televizních práv na mistrovství světa. Blatter na otázku, zda věděl o tom, že Havelange dostával platby od později zkrachovalé společnosti ISL, odpověděl, že v 90. letech minulého století bylo inkasování "odměn" ve Švýcarsku legální.

Sepp Blatter
Sepp Blatter

"Nemůžu vědět o přečinu, když se žádný nestal," uvedl Blatter. "Tenkrát se takové platby dokonce mohly odečíst z daní. Dnes jsou naopak trestně postižitelné. Ale nemůžete soudit minulost na základě dnešních standardů," dodal Blatter, který Havelenge vystřídal ve funkci v roce 1998. Blatterovo jméno se ve spisu neobjevuje, prezident FIFA nicméně přiznal, že v něm figuruje jako "P1", tedy jeden z funkcionářů, kteří "mohli o platbách vědět".

Podle zprávy Havelange a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira během osmi let dostali od bývalého marketingového partnera federace ISL celkem 22 milionů dolarů. Teixeira letos odstoupil z funkce hlavy brazilského fotbalu, šéfa organizačního výboru MS 2014 a také z výkonného výboru FIFA.

Jeho bývalý tchán Havelange se už loni po téměř pěti desetiletích vzdal členství v Mezinárodním olympijském výboru, zůstal však čestným prezidentem FIFA. Tuto funkci Blatter šestadevadesátiletému Brazilci odebrat nemůže. "Nemám moc na to, volat ho k zodpovědnosti. Čestným prezidentem ho jmenoval kongres (FIFA), pouze ten může rozhodnout o jeho budoucnosti," dodal šéf světového fotbalu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.