ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Čína podporuje fotbal, přivádí do země hvězdy

Velikost textu:

Peking - Úsilí Číny vyrovnat se světovým velmocem je patrné ve všech odvětvích lidské činnosti a nezastavuje se ani před fotbalem. Ten podporuje přímo stát, který před nedávnem začal i s nakupováním hráčů hvězdných jmen v zahraničí. Kopaná se ale mezi Číňany zdaleka netěší takové oblibě, jako je tomu v Evropě nebo třeba i v sousední Koreji a Japonsku. Čínské stadiony tak dál zejí prázdnotou.

Anelka v dresu svého čínského zaměstnavatele
Anelka v dresu svého čínského zaměstnavatele

Za Nicolase Anelku a podobné hráče zaplatila čínská vláda velké peníze, snaží se tak pozdvihnout své slabé fotbalové kluby, které stále zaostávají za takovými tahouny, jako jsou kluby v sousedním Japonsku nebo Jižní Koreji. Tato politika má ale své odpůrce, říkají, že cena za značku v podobě elitních hráčů je příliš vysoká. Přes všechny vládní snahy totiž divácké tribuny zejí prázdnotou. Fotbal prostě není nejpopulárnějším sportem v Číně.

"Podívejte se na současnou situaci v Číně, žádný fotbalový klub není ziskový. Investice vložené do fotbalových klubů jsou mnohonásobně vyšší než zisky, které se z klubů vrací," popisuje fotbalový komentátor Lou Yichen.

Ale i kdyby slavná jména fanoušky přece jen nalákala, podle některých by bylo lepší tyto peníze utratit jinak. "Měli bychom se soustředit na rozvoj mladých talentů. Úspěšný fotbalový klub musí klást důraz na celkový rozvoj svých fotbalových týmů. Nemůžou dopustit, aby jejich elitní týmy zestárly, a nenabírali mladé hráče. Ale v Číně je těžké něco podobného prosadit," říká fotbalový trenér Fan Yun.

přehrát video
Čína buduje fotbal

S tím ale nesouhlasí například Miroslav Jirkal, který rok trénoval čínský Jiangsu Sainty. "Číňané jsou na balonu silní jako Brazilci a jsou schopni neuvěřitelně dřít. V Evropě by se však stále prosadit nemohli, jelikož díky striktní výchově nejsou schopni cokoliv vytvořit. Až se naučí být kreativní, liga se určitě zvedne," řekl.

Čína v současné době zaujímá 68. místo na světovém fotbalovém žebříčku.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.