ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

České trenéry na Euru zaujali nejvíc Španělé a Nizozemci

Velikost textu:
aktualizováno 11. 6. 2008 15:09

Praha - Fotbalové experty v prvních zápasech Eura nejvíce zaujaly výkony Nizozemska, Švédska a Španělska, zklamaly naopak Itálie a Francie, finalisté minulého mistrovství světa. Odborníci se ale shodli v tom, že první kolo bojů v základních skupinách bylo jen jakýmsi testem a z postupu se ještě mohou radovat i týmy, které zatím neuspěly a nepřesvědčily.

Španělský hrdina David Villa (uprostřed) se raduje z hattricku v zápase proti Rusku
Španělský hrdina David Villa (uprostřed) se raduje z hattricku v zápase proti Rusku

"Šampionát se mi zatím moc líbí. Příjemně mě překvapilo, že padá hodně gólů," pochvaloval si kouč Josef Csaplár dostatek šancí v zápasech, byť se našly i výjimky. "Je ale na co koukat, každé utkání nabídlo nějakou oslavu fotbalu. Vyloženě nudné bylo podle mého názoru jen utkání Francouzů s Rumuny. Pro Francouze bylo těžké se prosadit proti pojetí, jaké Rumuni zvolili," pokračoval Csaplár a zapochyboval, že by Francouzům pomohl kanonýr Thierry Henry, který nehrál kvůli zranění.

Petrželu vysoká porážka Ruska nepřekvapila 

Bývalý kouč Zenitu Petrohrad Vlastimil Petržela s napětím čekal především na první vystoupení Ruska. A vysokou porážkou 1:4 zaskočený nebyl. "Jen se potvrdilo to, co jsem věděl. Že jakmile začnou prohrávat, tak to zabalí. Do stavu 0:0 hráli sice hodně zezadu, ale ne špatně. Ale pak dostali gól a byl konec. Jsou to složité povahy. U nich nikdy nevíte, ale už jim moc velké šance nedávám," naznačil Petržela, že prakticky odepsal naděje "černého koně" turnaje na úspěch.

Rusové postrádali ofenzivní hvězdy Pogrebňaka, Denisova nebo Aršavina, ale podle Petržely by jejich přítomnost mnoho nezměnila. "Není to tak velké oslabení jako pro nás Rosický. Stejně by hráli jen na jednoho útočníka," mínil Petržela, podle kterého jsou za absencí ruských opor vnitřní problémy. "Nedohodli se. Nejdřív je nepovolají, pak zase ano, ale teď zase oni nechtějí hrát. A tak se říká, že jsou zranění," prohlásil Petržela.

V utkání Ruska se Španělskem bylo podle něj patrné, že fotbalu stále více dominuje rychlost. "Na šampionátu se ten trend potvrzuje. Bylo to nádherně vidět i na zápasu Nizozemska, které svou fantastickou rychlostí Itálii doslova roztrhalo," uvedl Petržela.

Právě Itálie podle něj řeší generační problém. Mužstvo se mu zdá přestárlé. Chlubí se sice skvělou defenzivou, ale na rychlost soupeře hráči nestačili. "Podobný problém však máme třeba i my. Hra na jednoho útočníka Kollera, který navíc nebyl v Norimberku ve formě, je už přečtená. Měli by dostat prostor dva mladší a rychlí útočníci, ale to je samozřejmě věc trenéra," připojil svůj náhled na věc. Za hit dosavadního turnaje vyhlásil souboj Nizozemsko - Itálie. "To jsem si přál, aby to neskončilo. Naopak utkání Francie s Rumunskem bylo hrozné," dodal Petržela.

Cipro: Pozor na ukvapené soudy 

Další trenér František Cipro upozornil, že na soudy po prvním kole zápasů je brzy. "Ty celky co vyhrály, postoupit nemusí. Stačí si vzpomenout na mistrovství světa před dvěma lety. Vyhráli jsme, byli jsme v euforii, ale za týden jsme jeli domů," řekl Cipro. Zatím nejvíce jej zaujala porážka Itálie a především její způsob. "Budou to mít těžké, ale já jim stále věřím," řekl Cipro. Vedle Nizozemska se mu líbil fotbal v podání Švédů. "Moc se o nich nemluví, ale mají skvěle organizovaný tým nenápadných hráčů s hvězdou Ibrahimovičem," dodal.

Za očekáváním u něj zůstala Francie, která podle Cipra hrála nudný fotbal. Víc jej zaujaly i reprezentace pořadatelských zemí Rakouska a Švýcarska, byť pro ně zápasy skončily bez bodového efektu. Z jednotlivců vyzdvihl španělské duo Torres - Villa a Nizozemce Sneijdera.

Jarůškovi se líbil i výkon Německa

Bývalého reprezentanta, trenéra a současného předsedu představenstva FC Brno Karla Jarůška také nejvíce překvapila vysoká prohra Italů s Nizozemci. "Ti zřejmě na letošním mistrovství Evropy zamíří společně se Španělskem hodně vysoko," řekl Jarůšek. "Nejvíce se mi ale líbilo vystoupení Španělů s Ruskem a skvělá střelecká pohotovost Davida Villy. Naopak další z favoritů Francie bez Henryho postrádala větší dynamiku a tým se nedokázal prosadit v koncovce," míní Jarůšek.

Dobrou formu podle něj prokázali i Němci a Portugalci. "První kolo sice mnohé napovědělo, ale teprve následující dvě kola odhalí více," upozornil Jarůšek, kterého uspokojil i počet vstřelených branek. "Doufám, že tento trend útočného pojetí bude pokračovat," přál si Jarůšek.

Nizozemci slaví vstřelení branky
Nizozemci slaví vstřelení branky
Více fotek
 • Nizozemci slaví vstřelení branky autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/260/25902.jpg
 • Němečtí hráči na Euru 2008 autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/258/25734.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.