ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Rakuští fanoušci své mužstvo přes porážku odměnili potleskem

Velikost textu:
aktualizováno 9. 6. 2008 11:00

Vídeň - Rakouští fotbalisté sice prohráli hned na své premiéře na evropském šampionátu, fanoušci ale jejich výkon ocenili. V utkání skupiny B nezískali proti Chorvatsku jediný bod, přesto jim publikum tleskalo. Nebýt brzké penalty, mohli jsme vyhrát, tvrdili zklamaní Rakušané.

Euro 2008
Euro 2008

Domácí překvapili nedělním výkonem celou Evropu. Pryč byly rozpory v týmu, podceňovaní Rakušané se prezentovali nečekaně kvalitním výkonem. "Můžeme na sebe být pyšní, i když jsme prohráli. Proměněné penalta dodala Chorvatům sebevědomí a my v tu chvíli byli dole, ale bylo skvělé vidět, jak se tým dokázal zvednout," řekl rakouský kapitán Andreas Ivanschitz.

Domácí po zápase dlouho litovali promarněné šance. "Všichni jsme do toho dali maximum, a tak je dost frustrující, že jsme nebyli oceněni," řekl útočník Ronald Linz. "Mužstvo je velice skleslé. Tým během druhé půle ukázal, že by se mohl měřit i s Chorvaty a dokonce vyhrát," prohlásil kouč Josef Hickersberger, který stejně jako ostatní Rakušané připisoval porážku hlavně nepovedenému úvodu.

Už ve čtvrté minutě proměnil Luka Modrič pokutový kop a určil tím ráz duelu. "Byla to hořká porážka, zapříčiněná hlavně hloupou penaltou. Kdyby se nekopala, třeba bychom i vyhráli. Určitě bychom předvedli v prvním poločase lepší výkon," tvrdil útočník Roman Kienast.

Hodně skleslý byl i brankář Jürgen Macho. Ještě si nestačil sáhnout na míč a už ho lovil z branky. "Šel jsme do zápasu s velkým očekáváním a po čtyřech minutách jsme najednou byli dole. Bylo velmi těžké to skousnout. Přesto můžeme být šťastní, že jsme předvedli takovýhle výkon," podotkl rakouský gólman, kterého až na poslední chvíli určil trenér jedničkou.

Rakušané se po slibném výkonu stále nevzdávají šancí na postup ze skupiny. Proti Polsku však už musejí bodovat. "Když budeme hrát jako v druhém poločase, můžeme vyhrát," mínil Macho. "Dnešní výsledek je obrovským zklamáním, ale i já jsem optimistou. Ukázali jsme naše schopnosti," doplnil Ivanschitz.

Zatímco Hickersberger si stěžoval, že penalta nabourala jeho taktické plány, Chorvatům rychlý gól velmi pomohl. "Uklidnili jsme se a zbytek první půle kontrolovali. Že jsme se pak zatáhli do defenzivy, nebylo úmyslné. Rakušané nás do ní prostě zatlačili," přiznal kouč Slaven Bilič.

Na Chorvaty prý dolehla tíha utkaní. Pryč byla jejich suverenita, s níž na podzim slavně dobyli Wembley, až 92. tým žebříčku FIFA je dostal pod mohutný tlak. "Na některé naše hráče opravdu dolehlo, jak velký zápas hráli. Většina z nich v šatně ani příliš neslavila, ale já jsem pustil přehrávač a řekl jim, aby zpívali jako po každém vyhraném zápase," líčil s úsměvem Bilič.

Černý kůň turnaje zvýšil po hubeném vítězství šance na postup do čtvrtfinále ME, kde nebyl od roku 1996. "Dobrý start je na těchto turnajích vždy moc důležitý," pochvaloval si brankář Stipe Pletikosa. "S třemi body v kapse budeme mít velkou motivaci a pro každého budeme velmi nebezpeční," vzhlížel Bilič k příštímu utkání s Německem.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.