ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Bílek má podporu, povede tým i v další kvalifikaci

Velikost textu:
aktualizováno 26. 5. 2012 18:02

Bad Waltersdorf – Současný trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek těsně před začátkem mistrovství Evropy prodloužil s Fotbalovou asociací ČR smlouvu, výběr tak povede i v kvalifikaci mistrovství světa 2014. Novinářům to dnes sdělil šéf FAČR Miroslav Pelta.

Michal Bílek
Michal Bílek

Asociace podle slov Pelty vyjádřila Bílkovi důvěru bez ohledu na to, jak si reprezentace povede v nadcházejícím evropském šampionátu v Polsku a na Ukrajině. Současný trenér prý týmu pomohl jít ve výkonnosti nahoru a hlavně splnil nejdůležitější cíl – postup na mistrovství Evropy. Prodloužení smlouvy těsně před začátkem turnaje prý navíc dodá trenérovi potřebný klid k práci a soustředění výhradně na aktuální mistrovství. 

Miroslav Pelta, předseda FAČR:

"Fakta jsou rozhodující. Nejhorší je být alibistou. Když někoho chci a věřím mu, jdu s ním i do války a podržím ho. Není proč vyčkávat."

Dnes Pelta se svým záměrem nabídnout Bílkovi další kontrakt seznámil členy výkonného výboru a získal jejich souhlas, posléze se domluvil i s trenérem. "Segment reprezentace jsem si vzal na starosti osobně. Výkonný výbor má pokaždé všechny informace a zatím se nestalo, že bychom se někdy dostali do názorového rozporu," prohlásil Pelta. Asociace dává Bílkovi volnou ruku i do výběru realizačního týmu do další kvalifikace.

Šéf asociace na současném trenérovi oceňuje i odvahu zapojit do týmu hráče z domácí ligy, což se v případě plzeňských zástupců ukázalo v závěru kvalifikace jako klíčové. Tuzemskou Gambrinus ligu tak na Euru bude zastupovat 7 hráčů. "Je dobře, že tam Michal (Bílek) hráče z naší ligy dostal. Měl odvahu a nebojí se na nich tým postavit. Pilař, Limberský, Rajtoral, ti všichni i další ostatní mě překvapili. Před Eurem 1996 byla v mančaftu lavina hráčů ze Slavie, pro ty kluky to byla zlomová chvíle v kariéře. Teď to vnímám podobně," řekl Pelta.

Vladimír Šmicer s Michalem Bílkem
Vladimír Šmicer s Michalem Bílkem
Více fotek
 • Vladimír Šmicer s Michalem Bílkem autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/29/2848/284784.jpg
 • Michal Bílek autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/31/3031/303084.jpg
 • Michal Bílek zdroj: ČT4 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/31/3016/301590.jpg
 • Trénink české reprezentace autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/29/2852/285166.jpg

Bílka do funkce reprezentačního trenéra dosadil před necelými třemi roky bývalý předseda FAČR Ivan Hašek. Sedmačtyřicetiletý kouč má od podzimu 2009 u národního týmu bilanci devíti výher, šesti remíz a osmi porážek při aktivním skóre 31:23. Na Bílkovu hlavu se však také často valila kritika fanoušků i expertů, kteří trenérovi vyčítali, že tým pod ním nehraje dostatečně atraktivně.

O Bílkově možném odvolání se hovořilo hlavně loni v srpnu, kdy národní tým před finišem kvalifikace prohrál 0:3 v přípravném utkání v Norsku. Nakonec Bílkův soubor obsadil druhé místo ve skupině za Španělskem a v baráži po výhrách 2:0 a 1:0 nad Černou Horou postoupil na Euro, kde se Češi představí popáté za sebou.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.