ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Viktor sbíral úspěchy v Dukle i v Evropě

Velikost textu:

Praha – V 70. letech patřil Ivo Viktor k nejlepším gólmanům planety, zachytal si na mistrovství světa a na sklonku kariéry se stal v Bělehradě mistrem Evropy. Dlouholetá opora reprezentace i Dukly Praha získala pět titulů domácího fotbalisty roku, dvakrát byla nejlepším evropským gólmanem a v roce 1976 sahala i po Zlatém míči. Legendární brankář se narodil v Křelově na Olomoucku 21. května 1942.

Ivo Viktor
Ivo Viktor

Poprvé se Viktor do branky postavil jako čtrnáctiletý, už v osmnácti chytal druhou ligu za Prostějov a během vojenské služby v RH Brno si poprvé vyzkoušel nejvyšší soutěž. V roce 1963 přestoupil do pražské Dukly. V barvách "vojáků ", které hájil 14 sezon, vybojoval tři ligové tituly, třikrát si vychutnal triumf v domácím poháru a v roce 1967 postoupil až do semifinále PMEZ.

Dres se lvíčkem na prsou oblékl gólman s výbornými reflexy a přesnými dlouhými výhozy celkem v 63 zápasech. V reprezentaci debutoval v červnu 1966 při prohře 1:2 s úřadujícími mistry světa Brazilci na proslulém stadionu Maracaná. V roce 1976 byl nejvýraznější osobností týmu, který překvapivě získal zlaté medaile na evropském šampionátu. Na konci téhož roku obsadil Viktor třetí místo v anketě Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy.

O rok později však jeho kariéru ukončily chronické problémy se zády. I v dalších letech ale zůstal u fotbalu jako trenér. V roce 1996 se jako člen trenérského týmu podílel na stříbru reprezentace z Eura v Anglii.

přehrát video
Viktor slaví "70"
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.