ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

O ME 2020 se budou ucházet také Gruzie a Skotsko-Irsko-Wales

Velikost textu:

Dublin - Svůj zájem pořádat za 8 let evropský šampionát ve fotbale dnes oficiálně vyjádřila Gruzie a trojice zemí z britských ostrovů Skotsko, Irsko a Wales. Připojily se tak k Turecku, které se stejně vyslovilo v dubnu. UEFA spustila proces kandidatury před dvěma měsíci
a dnešek byl posledním termínem, kdy mohly země deklarovat zájem. O organizátorovi turnaje se definitivně rozhodne koncem roku 2013.

Evropská fotbalová asociace
Evropská fotbalová asociace

Irská fotbalová asociace už společně se Skotskem zvažovala organizaci ME 2008. Předběžné rozhovory mezi třemi ostrovními zeměmi už proběhly a detailní společná kandidatura by mohla být představena do 18 měsíců.

Po letošním šampionátu v Polsku a na Ukrajině se počet účastníků zvýší ze šestnácti na 24. Tím bude pořádání šampionátu náročnější, neboť organizátoři budou muset mít k dispozici minimálně deset stadionů. Proto se Skotsko a Wales, které krátce uvažovaly o kandidatuře na rok 2016, spojily s Irskem. To může nabídnout mimo jiné Croke Park pro 82 tisíc a Aviva Stadium pro 50 tisíc diváků.

 • Croke Park
  Croke Park autor: Tim Rooke, zdroj: Rex Features
 • Aviva Stadium
  Aviva Stadium autor: Michael Steele, zdroj: isifa/Getty Images

Gruzie je připravena vybudovat či rekonstruovat množství stadionů, což na dnešní tiskové konferenci potvrdil ministr sportu Lado Vardzelašvili. Letos by se měl začít stavět nový stadion v Batumi u Černého moře, další stadiony jsou plánovány v městech Gori, Ozurgeti a Zugdidi. Velká přestavba čeká stadiony v metropoli Tbilisi a druhém největším městě v zemi Kutaisi. Zatím největší Národní stadion Borise Paičadzeho má kapacitu 55 000, na stadion Michaila Meschiho, také v Tbilisi, se vejde 25 000 diváků.

Kavkazská země se původně chtěla ucházet o šampionát se sousedním Ázerbájdžánem, ten se ale bude soustředit pouze na snahu získat pro svou metropoli Baku olympijské hry v roce 2020. UEFA požaduje minimálně dva stadiony s 50 000 sedadly, tři se 40 000 a čtyři se 30 000.

Fotbalový stadion - ilustrační foto
Fotbalový stadion - ilustrační foto

Třetí z uchazečů Turecko se zároveň snaží získat pro Istanbul olympijské hry 2020, což vzbuzuje obavy, zda země zvládne uspořádat dvě tak velké akce během dvou měsíců.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.