ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Fotbalisté budou v generálce proti Skotsku hledat ideální sestavu

Velikost textu:
aktualizováno 30. 5. 2008 14:42

Praha - Hlavním cílem českých fotbalistů v dnešním přípravném utkání se Skotskem bude najít optimální sestavu pro mistrovství Evropy, především pak ideální složení ofenzivy. Zápas bude generálkou na šampionát a loučením s českými diváky před pondělním odletem do dějiště turnaje.

Česká fotbalová reprezentace
Česká fotbalová reprezentace

Čeští fotbalisté mají za sebou vydařenou přípravu s Litvou, ale ani jistá výhra nad průměrným soupeřem nenaladila experty a veřejnost na optimistickou notu. Souboj se silným Skotskem by ale měl být skutečnou zkouškou současných schopností mužstva, především pak jeho ofenzivy a zřejmě i herního systému.

"Spíše si uděláme dva modelované tréninky v Seefeldu, na velké experimenty už není moc času. Ještě se ale nedostali do hry Pospěch se Sionkem, a ty bychom rádi viděli ve hře," naznačil trenér Karel Brückner dnes před novináři své plány.

V utkání s Litvou vsadil Brückner na očekávané rozestavení s jedním hrotovým a dvěma podhrotovými hráči, ale v druhém poločase přešel na rozestavení 4-4-2 a týmu to svědčilo. Je proto otázkou, zda proti Skotsku zvolí stejnou variantu, zvlášť s ohledem na skutečnost, že pozice v křídelním prostoru příliš nesvědčí Milanu Barošovi.

A nejisté je také složení středové řady - Davidu Jarolímovi se v úterý v ofenzivě dařilo, ale zůstával za ním nevyplněný prostor, který obvykle zaujímá Tomáš Galásek. Není proto vyloučeno, že se trenér bude snažit najít místo pro oba hráče; třetím do party by mohl být Plašil, Polák, ale podle Brücknera zbude místo i na Matějovského.

Trenér naznačil, že velký důraz bude dávat i na obrannou hru, která se mu v úterý příliš nelíbila. "Trenér nám dnes předvedl některé věci na videu a bylo jasně vidět, že z pohlede defenzivy nebylo vše v pořádku. Příliš jsme se vysouvali po krajích a otevírali prostory," potvrdil koučovu kritiku kapitán týmu Tomáš Ujfaluši, kterému skotští novináři rádi připomenuli nedávné klopýtnutí Fiorentiny v semifinále Poháru UEFA proti Glasgow Rangers.

Pokud by prý Skotové nastoupili s podobnou taktikou, čekala by Čechy pořádná dřina. "Bránili v devíti, do obrany se téměř nebylo možné dostat. Na takovou hru platí jediné: žádné dlouhé rozehrávky vzadu, ale co nejrychlejší cesta do útoku," uvedl Ujfaluši, co by mělo na Skoty platit.

Zápas proti Skotsku bude i náročnou zkouškou odolnosti českého mužstva. Soupeř je vyhlášený svým bojovným stylem, který podporuje skutečnost, že v Praze dostane šanci řada mladých hráčů; ze základního kádru totiž soupeři chybí hned jedenáct fotbalistů. V Praze nenastoupí útočník Kris Boyd, chybět budou také Kevin Thomson, Steven Whittaker, Alan Hutton a James McFadden, na poslední chvíli se dal dohromady kapitán týmu Stephen McManus.

"Už jsem fit, k zápasu jsem připravený. Sezona je dlouhá a náročná, únava už je znát," přiznal na předzápasové tiskové konferenci bek Celtiku Glasgow, pro něhož prý budou velkou výzvou souboje s urostlým českým útočníkem Janem Kollerem.

Skotové nakonec přiletěli do Prahy jen s 18 hráči. "Budeme mít šest hráčů do pole, takže s počtem není problém. Omluvenek máme skutečně hodně, ale šanci dostanou jiní hráči a před podzimními ostrými zápasy budeme mít větší výběr," naznačil trenér George Burley, že stejně jako pro Litevce je také pro Skoty pražský zápas především hledáním ideálního výběru pro podzimní start kvalifikace mistrovství světa.

"My hlavně přestavujeme a budujeme mužstvo pro světovou kvalifikaci, čeká nás velký test. Česko je další velmi silný soupeř a já očekávám ještě větší a těžší zkoušku než doma proti Chorvatsku," připomněl kouč březnovou remízu 1:1 doma s Chorvatskem, která byla jeho premiérou na skotské lavičce.

"Tehdy jsme měli podobnou sestavu a předvedli dobrý výkon. Doufám, že mi vyjde i můj druhý zápas u národního týmu. Češi ale vyhráli posledních pět utkání v evropské kvalifikaci, navíc dokázali zvítězit i v Německu. V posledních zápasech se předvedli ve výborném světle, byli jen těžko k poražení," varoval Burley.

Velmi se prý těší i na setkání s Rudolfem Skácelem, kterého vedl v Heart of Midlothian a později si ho přivedl i do Southamptonu. "Rudi je skvělý kluk s velkým charakterem a výbornou levačkou. Těším se, že si popovídáme," dodal skotský kouč.

Zápas začne v 17:30 ve sparťanské Axa Areně, hlavním rozhodčím bude Nizozemec Eric Braamhaar. Utkání přímo vysílá Nova, vstupenek v ceně od 200 do 800 korun je v předprodeji ve sparťanském zákaznickém centru dostatek; zatím jich bylo prodáno jen pět tisíc.

Předpokládané sestavy:

ČR: Čech - Pospěch, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Matějovský, Galásek, Plašil - Sionko, Svěrkoš - Koller.

Skotsko: Gordon - McNaughton, McManus, Caldwell, Naysmith - Hartley - McCormack, D. Fletcher, Robson, Morrison - Miller.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.