ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Českým fotbalovým fanouškům budou na Euru pomáhat čeští policisté

Velikost textu:
aktualizováno 29. 5. 2008 17:34

Praha - Čeští fanoušci budou mít na fotbalovém mistrovství Evropy významnou podporu. Společně s nimi totiž odjede do Rakouska a Švýcarska, kde se budou zápasy konat, také 20 českých policistů. Mají za úkol řešit problémy českých příznivců fotbalu a předávat informace tamní policii. Novinářům to dnes řekl ředitel cizinecké policie Vladislav Husák.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

České policejní hlídky se budou pohybovat v blízkosti fotbalových stadionů. Uniformované dvojice ve složení muž - žena nebudou ozbrojené. Husák zdůraznil, že jejich primárním úkolem není zasahovat ve vypjatých situacích nebo rvačkách. Mají spíše pomáhat českým fanouškům řešit jejich problémy v cizí zemi.

Policisté se dohovoří anglicky, někteří z nich také německy. Ve Švýcarsku by se hlídkám hodila znalost francouzštiny, Husák si však posteskl, že vybraní policisté tuto řeč až na jedinou výjimku neovládají.

Dvacítka strážců zákona odjede do dějiště evropského šampionátu příští týden. Vrátí se do dvou dnů poté, co čeští hráči ukončí své působení na mistrovství.

Policie při přípravách na Euro 2008 úzce spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem, a to například i při prodeji lístků na jednotlivé zápasy konkrétním osobám. "Nemůžeme sice zabránit tomu, když si někdo vyjede na výlet do Švýcarska a ve fanouškovské zóně před stadionem udělá nepořádek. Problémoví fanoušci z ČR ale budou mít velký problém dostat se přímo na stadion," vysvětlil Husák.

Čeští policisté se budou muset vypořádat také s náporem fotbalových nadšenců z Polska a Německa, kteří do hostitelských zemí šampionátu zamíří přes území ČR. Obtížně zvladatelní bývají údajně především polští fanoušci. Husák jich očekává devět až deset tisíc. Policie proto spolupracuje i s Českými drahami a v případě potřeby bude Poláky doprovázet ve vlacích.

Mistrovství Evropy ve fotbale se koná v Rakousku a Švýcarsku od 7. do 29. června. Rakousko kvůli této akci obnoví kontroly na hranicích se sousedními státy, avšak jen v omezeném rozsahu a hlavně před rizikovými zápasy. Švýcarsko, kde Češi odehrají základní skupinu turnaje, nechystá na hranicích žádná zvláštní bezpečnostní opatření. Čeští fanoušci se při vstupu do země musejí prokázat platným cestovním pasem nebo občanským průkazem se strojově čitelnými údaji.

Kontroly na hraničních přechodech ČR byly koncem loňského roku zrušeny poté, co republika vstoupila do takzvaného schengenského prostoru. Příslušná pravidla Evropské unie ale umožňují členským zemím, aby při mimořádných událostech hraniční kontroly dočasně obnovily. Husák dnes podotkl, že nemá kompetence k tomu, aby hodnotil, zda je postup Rakouska právně v pořádku nebo naopak protiprávní.

Podle dřívějších informací hodlá Rakousko rozdělit hraniční přechody do tří kategorií. Některé budou trvale obsazené, jiné mobilní a třetí kategorií budou turistické přechody bez kontrol. Mobilní hraniční přechody chce realizovat například tak, že policie svede na dálnici dopravu do jednoho pruhu a bude namátkou vybírat a kontrolovat auta.

Kromě Rakouska obnoví při šampionátu kontroly na svých hranicích s okolními státy i německá spolková země Bavorsko, která sousedí s ČR. Totéž chystá i Bádensko-Württembersko.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.