ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Legendární útočník Borrusie Konietzka dobrovolně odešel ze světa

Velikost textu:

Brunnen (Švýcarsko) - Autor historicky prvního gólu německé bundesligy a pozdější trenér Timo Konietzka odešel dobrovolně ze světa. V pondělí večer vypil otrávený nápoj, aby ukončil utrpení a bolesti spojené s rakovinou žlučových cest. Rodákovi z Německa, mistru ligy s Borussií Dortmund i Mnichovem 1860 a později kouči trojnásobných šampionů Švýcarska z Curychu bylo 73 let.

Timo Konietzka (uprostřed) s Franzem Beckenbauerem v roce 2007
Timo Konietzka (uprostřed) s Franzem Beckenbauerem v roce 2007

Konietzka na eutanazii pomýšlel delší dobu a s pomocí švýcarského sdružení pro dobrovolnou smrt Exit ji i vykonal. "Už nechci být na obtíž. Rád bych Exitu srdečně poděkoval, že mě vykoupil z mého trápení," napsal na rozloučenou.

Do historie bundesligy se zapsal jako její první střelec, když po založení soutěže v roce 1963 skóroval 24. srpna v dresu Borussie hned v první minutě. Devětkrát si zahrál za reprezentaci, později se přestěhoval do Švýcarska a s týmem FC Curych třikrát získal ligový titul a dovedl ho do semifinále PMEZ.

Timo KonietzkaFriedhelm "Timo" Konietzka se narodil 2. srpna 1938 v německém Lünenu. Přezdívku Timo získal za svou podobnost se sovětským vojenským velitelem Semjonem Timošenkem. Svou profesionální kariéru nastartoval v roce 1958 v Borussii Dortmund, kde působil až do roku 1965. Spolu s druhým útočníkem Jürgenem Schützem vytvořili nejnebezpečnější střelecké duo západní Oberligy, celkově Timo nastřílel 121 gólů v 163 utkáních. Po odchodu z Borrusie hrál dva roky za TSV 1860 Mnichov, načež se naplno pustil do trénování. Koučoval například FC Curych, BSC Young Boys nebo i Borussii Dortmund. V roce 1988 přijal švýcarské občanství a 12. března 2012 zde dobrovolně vzdal svůj boj s rakovinou.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.