ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Národní fotbalový stadion? Nereálné, tvrdí Pelta

Velikost textu:

Praha – Předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta si neklade nízké cíle. Tím dalším je postup české reprezentace ze skupiny na nadcházejícím mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Kdyby se tak nestalo, znamenalo by to pro asociaci problém. Zároveň však zůstává nohama na zemi. Národní fotbalový stadion je podle něj v současné situaci zcela nereálný.

Předseda FAČR Miroslav Pelta
Předseda FAČR Miroslav Pelta

Postup na Euro je z hlediska příjmů velmi důležitý," přiznává Pelta. UEFA vyplatí za účast na turnaji 8 milionů eur (přibližně 200 milionů korun). "Ale musím zdůraznit, že starat se o český fotbal jako předseda, nebo se starat o klub je velký rozdíl," říká šéf českého fotbalu.

Náklady na českou účast na šampionátu jsou podle Pelty vysoké. Dosáhnou několika desítek milionů korun. Přesná cifra zatím známa není. "Jedeme po dvou liniích. Jedna je sportovní, to znamená hotel pro hráče, tréninkové hřiště. Vedle toho řešíme Český dům, který budeme mít v místním divadle, nebo zajištění pro partnery asociace," vysvětluje Pelta.

Ten chce podle svých slov zlepšit servis pro partnery a sponzory. "Do fotbalu dávají nemalé peníze, takže mi záleží na tom, aby byli spokojení. A když budou spokojení, tak očekávám i zvýšené příjmy," uvažuje muž, jenž má stále majetkový podíl ve fotbalovém Jablonci.

"Nedělal bych z toho vědu. I kdybych ten podíl na někoho uměle převedl, stejně by všichni věděli, že je to moje dítě." Pelta v té souvislosti připomíná místopředsedu asociace Jindřicha Rajchla, jenž je vázán k Dukle nebo člena výkonného výboru Tomáše Paclíka, kterému patří Viktoria Plzeň.

Pelta si nedokáže představit, že by mistrovství Evropy pořádala spolu s Polskem a Ukrajinou i Česká republika. "Musíme být rozumní," tvrdí Pelta. "Asi těžko bychom mohli po státu chtít, ať nám pomůže vybudovat čtyři stadiony, které pak stejně pro ligu nevyužijeme," říká bývalý generální ředitel Sparty s tím, že politicky by to bylo neprůchodné. "Ještě bychom vzbudili dojem, že jsme nesvéprávní. V dnešní době nemůžeme myslet ani na to, abychom postavili jeden národní stadion, natož další tři. Naším maximem může být šampionát jedenadvacítek."

Zdroj: ČT sport, MfD

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.