ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Reprezentanti budou mít za Euro menší podíl na zisku než dřív

Velikost textu:

Praha - Reprezentační tým českých fotbalistů bude mít menší podíl na zisku z účasti na mistrovství Evropy než v minulosti. Hráči a realizační tým dostanou třicet procent z celkového výdělku po odečtení nákladů, což je asi o deset procent méně než na předchozím šampionátu v Rakousku a Švýcarsku. Hráči by si přesto mohli přijít na podobné peníze jako na minulém Euru, protože celkové příjmy od UEFA budou o něco vyšší. Unie vyčlenila na prémie dohromady 196 milionů eur, o 12 milionů více než před čtyřmi lety.

Trénink fotbalové reprezentace
Trénink fotbalové reprezentace

Jen za postup na ME v Polsku a na Ukrajině si asociace přišla na osm milionů eur (asi 200 milionů korun), další peníze může národní tým vydělat úspěšnými výsledky na turnaji.

Hráči se s vedením FAČR na dělení zisku dohodli už před startem kvalifikace. V praxi jde o to, že fotbalisté dostanou třicet procent ze zisku po odečtení nákladů na účast na ME, které se podle předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty mohou vyšplhat až do řádu desítek milionů. Necelých šedesát procent ze zisku poputuje na konto FAČR, deset až patnáct procent pak do fondu mládeže a na charitativní účely.

Čeští reprezentanti v poslední kvalifikaci brali vůbec poprvé "jen" startovné za zápasy. Na cílové prémie včetně vyhraných kvalifikačních zápasů získali nárok až ve chvíli, kdy si vybojovali postup na turnaj. Kdyby se reprezentace na Euro neprobojovala, hráči by přišli o nárok na dílčí prémie z vítězných utkání.

Na Euru fotbalisté mohou vydělat další peníze. Za výhru ve skupině inkasují týmy milion eur, za remízu je půl milionu. Odměnou za postup do čtvrtfinále jsou dva miliony, třetí tým ve skupině dostane milion. Semifinálová účast vynese týmům tři miliony, poražený finalista obdrží 4,5 milionu a vítěz 7,5 milionu eur.

Když se Češi na ME v Portugalsku v roce 2004 dostali pod trenérem Karlem Brücknerem až do semifinále, vydělali celkem 355 milionů korun. Tehdy si hráči a realizační tým po odečtení nákladů přišli na polovinu z této částky. Na Euru 2008 to bylo 212,5 milionu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.