ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Plzeň zůstala půl bodu za rekordem, vydělala ale nejvíc peněz

Velikost textu:
aktualizováno 24. 2. 2012 10:50

Gelsenkirchen (Německo) – Fotbalisté Plzně po prohře se Schalke 04 sice nepředčili rekord Slavie (15,5) v zisku bodů do koeficientu UEFA, získali ale historické prvenství ve finančním přínosu do klubové pokladny. Západočeši nasbírali 15 bodů a jen na prémiích od UEFA vydělali v přepočtu zhruba 280 milionů korun.

Utkání Schalke 04 - Plzeň
Utkání Schalke 04 - Plzeň

Největší prémie dosud sklízela Sparta, která v sezonách 1999/2000 a 2001/2002 získala pokaždé téměř čtvrt miliardy. V klubovém koeficientu byla nejúspěšnější Slavia, jíž postup do semifinále Poháru UEFA v roce 1996 vynesl podle dnešních kritérií 15,5 bodu.

Hodnota bodů v národním koeficientu, podle kterého se určuje, kolik týmů jednotlivé země mohou vyslat do pohárových soutěží, se liší podle toho, zda se jedná o předkola, či hlavní část soutěže. Za výhru v předkolech se připočítává bod, za remízu polovina a v hlavní části se zisky dvojnásobí. K tomu se připisují prémiové body za postup.

Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň: "To jsou neuvěřitelné emoce. Stálo to za to a myslím si, že i v tom posledním zápase jsme ukázali, že i český tým je schopen hrát s nejlepšími evropskými týmy naprosto důstojnou roli."

Plzeň vyhrála všech šest zápasů v předkolech (6 bodů) a ve skupině Ligy mistrů měla jednu výhru a dvě remízy (4 body). Za utkání se Schalke si připsala bod za remízu, jelikož výsledek se počítá až do doby před penaltovým rozstřelem. A za postup do základní skupiny LM dostala čtyři body jako bonus.

Ostatní české kluby letos jen paběrkovaly

Srovnání částečně zkresluje fakt, že Slavia při postupu do semifinále tehdejšího Poháru UEFA hrála v každém kole klasickým vyřazovacím stylem a neexistoval herní systém se základními skupinami.

přehrát video
Úspěchy Viktorie Plzeň v evropských pohárech

Další české kluby letos ve srovnání s Plzní jen paběrkovaly, protože Sparta, Jablonec ani Mladá Boleslav nepřekročily práh předkola. Sparta přispěla do koeficientu třemi body po dvou výhrách nad FK Sarajevo a vítězství s Vasluí, Jablonec dvakrát porazil Flamurtari Vlora a remizoval s Alkmaarem (2,5 bodu), Boleslav přispěla jen půlbodem za remízu s AEK Larnaka.

Česká republika je nyní podle koeficientu na 19. místě v evropském žebříčku. V příští sezoně tak půjde český mistr stejně jako loni do druhého ze čtyř předkol Ligy mistrů. Druhý tým ligy zamíří do 3. předkola Evropské ligy stejně jako vítěz domácího poháru a třetí tým ligy začne ve 2. předkole EL.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.