ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Bezpečnostní služba za násilnosti nemohla, tvrdí Mladá Boleslav

Velikost textu:
aktualizováno 23. 2. 2012 19:59

Mladá Boleslav - Vedení fotbalistů Mladé Boleslavi odmítá, že by při nedělním utkání s Baníkem Ostrava, které narušily výtržnosti fanoušků, došlo k pochybení pořadatelské služby. Podle klubu byla učiněna veškerá nezbytná bezpečnostní opatření, ani ta však prý nestačí, pokud jsou na stadionech lidé se záměrem provokovat. Proto žádá lepší systémová opatření nacházející podporu v trestním zákoníku.

Fanoušci Baníku napadli pořadatele
Fanoušci Baníku napadli pořadatele

Pořadatelskou službu v Mladé Boleslavi kritizoval i předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. "Podle informací, které mám, šlo mimo jiné i o selhání pořadatelské služby. Její neadekvátní zákrok vzbudil emoce a situaci ještě víc eskaloval," citoval Peltu server iDNES.cz. "Nebudeme si nic namlouvat, problém je i v lidech, kteří mají fotbal hlídat. Stojí za úvahu, zda v licenčních podmínkách nezakotvit podmínku spolupráce pouze s bezpečnostními agenturami, které obdrží certifikát kvality," dodal Pelta.

Proti jeho slovům se mladoboleslavský klub ohradil. "Výroky pana předsedy FAČR Miroslava Pelty, který se utkání osobně nezúčastnil ani si od nás nevyžádal žádné podrobnější informace, považujeme za přinejmenším nešťastné," uvedl v prohlášení.

Pro utkání s Baníkem prý byla učiněna veškerá nezbytná bezpečnostní opatření. "Utkání bylo zařazeno do kategorie 'C', tedy nejvyšší stupeň rizikovosti. Z tohoto důvodu byly zdvojnásobeny počty pořadatelů na 90 osob, navýšeny počty městských strážníků na 20 osob a povolána pořádková a zásahová jednotka Středočeského kraje v celkovém počtu 110 osob. Přijatá opatření stála klub 80 000 korun," uvedl klub s tím, že týden dopředu vše konzultoval s policií, hasiči, bezpečnostní agenturou i s Baníkem.

"Z výše popsaných opatření vyplývá, že problematika bezpečnosti na českých fotbalových stadionech není o údajném selhání jednoho pořadatele či zavedení jakéhosi certifikátu kvality bezpečnostních agentur. Mělo by se jednat o systémové opatření nacházející podporu v trestním zákoníku, které důrazným způsobem zakročí proti řádícím skupinám a individuím na fotbale," konstatoval mladoboleslavský klub.

K pochybení pořadatelské služby nedošlo ani podle mluvčího Policie ČR v Mladé Boleslavi Ladislava Mareše. "Neshledali jsme žádné vážné pochybení ze strany pořadatelů. Zkonstatovali jsme, že podle všeho šlo o cílenou provokaci za strany dvou cizinců, kteří se snažili incident vyprovokovat. Je jasné, že i kdyby pořadatelská služba navýšila svůj počet dvojnásobně, těžko by zabránila vzniklé situaci," uvedl Mareš.

Nedělní utkání bylo kvůli výtržnostem v sektoru fanoušků Baníku na začátku druhé půle asi na čtvrt hodiny přerušeno. Řádění ostravských chuligánů odstartoval incident pod "kotlem" Mladé Boleslavi, kde jednoho hostujícího příznivce polské národnosti, který vnikl na trávník, v přítomnosti pořadatelů zmlátil zřejmě také domácí fanoušek. Na to reagovali "Baníkovci" v protějším sektoru a pustili se do bitek s pořadateli a tři z nich zranili. Zasáhnout musela policie. Dvěma fanouškům už soud ve zkráceném řízení zakázal vstup na fotbalová utkání.

Případem se zabývá disciplinární komise, která zahájila řízení s oběma kluby: zástupce Mladé Boleslavi pozvala na příští zasedání kvůli porušení povinností pořadatelské služby, funkcionáře Baníku pak kvůli masovým výtržnostem hostujících fanoušků.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.