ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Rangers hrozí bankrot, závazky dosahují 1,5 miliardy korun

Velikost textu:

Glasgow – Skotská fotbalová legenda Glasgow Rangers prochází jednou z největších krizí své dosavadní historie. A bez přehánění stojí nad propastí. Klub je vyšetřován finančními úřady Spojeného království, má zastavené přestupy, je pod nucenou správou a nedaří se mu ani sportovně. V sobotu prohrál s Kilmarnockem 0:1, navíc díky nucené správě přišel o deset bodů, čímž fakticky přišel o možnost obhájit loňský titul.

Glasgow Rangers - PSV Eindhoven
Glasgow Rangers - PSV Eindhoven

Slavnému klubu zbyla snad jediná radost. Stojí za ním jeho oddaní fanoušci, poslední zápas vyprodalo 50 268 diváků, kteří dávali i ve chvílích nejtěžších najevo svou podporu hráčům i manažerovi Ally McCoistovi. "Je to fantastické. Ale jak mi to dělá radost, tak nejsem překvapený. Máme tu nejlepší podporu a nejlepší fanoušky na světě," řekl Daily Recordu.

Samotná podpora fanoušků však nestačí. A Rangers jsou skutečně ve svízelné situaci. Dluhy se sčítaly postupně. Minulý rok se zablýsklo na lepší časy, klub slíbil zachránit skotský podnikatel Craig Whyte, který koupil většinový podíl v Rangers za symbolickou cenu a slíbil úhradu všech dluhů. Místo toho je klub v aktuální platební neschopnosti a hrozí, že i s penále bude muset zaplatit v přepočtu přes jednu a půl miliardy korun.

Nyní již bývalý majitel upozorňuje, že všechny peníze, které za jeho působení prošly klubem, byly řádně vyúčtované. "Chtěl bych říct, že jsem od svého vstupu do klubu nepřijal jedinou penny a všechny své náklady jsem platil z vlastních zdrojů," vysvětloval Whyte BBC.

Podle prohlášení na stránkách glasgowského klubu jsou pro něj události posledních dní traumatizující, ale trvá na tom, že vždy jednal pro Rangers. "Nemám se čeho bát, protože každé poctivé vyšetřování ukáže, že jsem vždy jednal v nejlepším zájmu Rangers a nebyl zapojen do žádné trestné činnosti. Mou prioritou je pomáhat nuceným správcům jakýmkoliv způsobem, aby proces dospěl k závěru tak rychle, jak jen to bude možné," dodal Whyte.

Zdroj: BBC, ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.