ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa
Gambrinus liga

Sparta chce triumfovat, Liberec evropské poháry

Velikost textu:
aktualizováno 16. 2. 2012 19:10

Praha – Nové sportovní vedení, pozměněný realizační tým, ale stále ty nejvyšší ambice. Fotbalová Sparta vstupuje do nové éry při třetím návratu Jaroslava Hřebíka, tentokrát v roli generálního sportovního manažera, a také už bez dřívějších ikon Tomáše Řepky a Jaromíra Blažka. Klub, který minulý čtvrtek citelně zasáhlo nečekané úmrtí místopředsedy Lukáše Přibyla, v květnu po dvou letech zase bude chtít usednout na český trůn.

První trenér Sparty Martin Hašek
První trenér Sparty Martin Hašek

"Jsem přesvědčený o tom, že Sparta by měla ligu vyhrát," řekl Hřebík, který se v prosinci vrátil do klubu po šesti letech. Sparta bude v jarní odvetné části a ve zbývajících čtrnácti zápasech strážit v čele šestibodový náskok před Libercem. V minulých devíti sezonách se pouze v jediném případě stalo, že podzimní půlmistr neslavil celkový triumf.

Hřebík i přes svůj optimismus zůstává obezřetný a pokorný před konkurencí z Liberce, Plzně, Mladé Boleslavi a Jablonce. "Všechny týmy za Spartou, které jsou umístěné do čtvrtého místa, budou velkou konkurencí. Chceme úspěch, uděláme pro něj všechno, ale v dnešní době je těžké někoho označovat za jednoznačného favorita," uvedl Hřebík.

Fotbalisté Liberce jsou sice v polovině sezony na druhém místě prvoligové tabulky se ztrátou šesti bodů na vedoucí Spartu, ale o útoku na titul nemluví. Za cíl pro jaro si dali vybojovat účast v evropských pohárech, ať už díky umístění v lize, či výhře v domácím poháru.

"Naším cílem je dostat se do evropských pohárů. A je jedno, jestli z ligy, nebo z poháru. Ty šance jsou zhruba stejné. V poháru stačí vyhrát méně zápasů, ale zase jedno zaváhání znamená konec. A ty týmy, které do čtvrtfinále postoupily, jsou vesměs kvalitní. Liga je zas dlouhodobá soutěž," řekl trenér Jaroslav Šilhavý.

Tomáš Řepka a Karel Poborský
Tomáš Řepka a Karel Poborský

S jediným cílem – zachránit se v nejvyšší soutěži – vstupují fotbalisté Českých Budějovic do jarní části první ligy. Řekl to trenér jihočeského týmu František Cipro, který do týmu získal velkou posilu – právě Řepku, jenž skončil na Spartě. České Budějovice jsou po podzimu na 13. místě, na první sestupovou příčku mají náskok šesti bodů. Mančaft dostával v přípravných zápasech hodně branek, inkasoval jich v devíti zápasech celkem 22. Jen v utkání s Českým Krumlovem udržel nulu. "Může v tom hrát roli i fakt, že přišli noví hráči a chvíli trvá, než si na sebe zvyknou," řekl Cipro.

Tomáš Řepka o novém angažmá:

"Jestli jsem už někdy zalitoval toho, že jsem šel do Dynama? Nikdy. Ani na minutu. Žádný fotbalista v kariéře nepoznává jen výhry."

Fotbalisté Slavie se chtějí posunout z desátého místa do horní poloviny tabulky. Pražané také hodlají pokračovat v budování nového týmu, aby v příštím ročníku mohli zaútočit na účast v evropských pohárech. "Cíle zůstávají stejné jako před podzimní částí – postupně přebudovat tým, zapojit do něj naše odchovance a vybudovat nový tým, který bude v příští sezoně konkurenceschopný v boji o pohárovou Evropu. Co se týče umístění, tak chceme skončit do osmého místa," uvedl sportovní ředitel Slavie Miroslav Držmíšek.

Slovácko vstupuje do jara s přáním udržet si pozici nejlepšího moravského týmu a posílit ekonomickou stabilitu klubu. Jedinou posilou osmého týmu tabulky je brankář Dušan Melichárek, vracející se ze Švédska. "Jsem přesvědčen, že tým má nejen na udržení současné pozice, ale i na vyšší příčky," soudí ředitel Slovácka Vladimír Krejčí.

Hráči Bohemians 1905 sice vstupují do jarní části sezony s náskokem 12 bodů na sestupové příčky, ale kapitán Radek Sňozík ví, že klub ještě nemá záchranu jistou. Podle výsledků předchozích sezon je k záchraně třeba získat třicet bodů, což pro Bohemians znamená minimálně třikrát na jaře vyhrát. "Dokud nebudeme mít 30 bodů, musíme počítat s bojem o záchranu. Takže těch 11 bodů musíme někde vyšašit. Zkrátka musíme minimálně třikrát vyhrát," řekl Sňozík.

Fotbalová Dukla Praha by v jarní části první ligy ráda navázala na sympatické podzimní výkony a v nejlepším případě ještě vylepšila aktuální devátou příčku v tabulce. Pražský klub má za sebou povedenou zimní přípravu. Z devíti zápasů pětkrát vyhrál, dvakrát remizoval, podlehl Spartě a druholigovému Sokolovu. "Zimní příprava byla atypická vzhledem k počasí, kvůli kterému jsme se museli předčasně vrátit i z Itálie. Celou přípravu však absolvoval kompletní kádr a svůj účel splnila," řekl trenér Luboš Kozel.

Fotbalisté Baníku Ostrava vstoupí do jarní části ligy s cílem udržet se v soutěži. Nejzásadnější změna se ve čtrnáctém týmu podzimu udála až v závěru zimní přestávky; novým vlastníkem klubu se stala společnost SMK Reality Invest, která získala většinový podíl od Tomáše Petery.

Klub bude v průběhu jarní části řešit řadu problémů za pochodu, ale k jedné ze tří základních priorit nových akcionářů patří záchrana v první lize. I od ní se bude odvíjet další strategie. Baník je zatím čtrnáctý, od sestupového místa ho dělí jen tři body. "Naše záchrana, to bude procházka růžovým sadem, kde ale budou padat obrovské kroupy a bude tam řádit šílená vichřice," zvolil netradiční příměr ostravský trenér Pavel Malura.

přehrát video
Prvoligové týmy startují jarní část sezony
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.