ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Prvoligová hřiště jsou na start jara připravena

Velikost textu:

Praha – Fotbalová hřiště všech osmi klubů, které od pátku do pondělí hostí 17. kolo první ligy, by měla být na start jarní části sezony připravena. Největší potíže se zimním počasím tradičně mívají kluby na severu Čech, i tam jsou ale momentálně hrací plochy způsobilé. Zástupci týmů ale připustili, že problémy by jim mohla způsobit očekávaná sněhová kalamita. Ta má podle předpovědi dorazit do Česka ve středu.

Odklízení sněhu na stadionu Sparty
Odklízení sněhu na stadionu Sparty

Liberec v sobotu přivítá Hradec Králové a věří, že duel bude moci odehrát. "Aktuálně je hřiště alespoň prozelenalé. Včera bylo kompletně zelené, v noci ale trochu sněžilo. Na sobotu bude trávník připravený, samozřejmě pokud by z pátku na sobotu napadlo 30 centimetrů sněhu, byl by to problém," uvedl mluvčí Slovanu Lukáš Váňa. Podobně jsou na tom v Mladé Boleslavi. "Hrací plocha bude připravená, od pondělního rána se na tom intenzivně pracuje. Snad jen nečekaný příval několika desítek centimetrů sněhu by mohl utkání narušit," prohlásil tiskový mluvčí klubu Jiří Koros.

Hrát by se nyní dalo i v Příbrami, kam se v sobotu chystá Slavia. "Trávník připravený je, teď je v dobrém stavu. Je to stažené," řekl sekretář Petr Soucha. Obavy ale u Litavky panují z toho, aby nepřibylo příliš nového sněhu. "Hlásí sněžení, tak se modlím, aby nenapadlo moc sněhu, aby to pak vyhřívání stačilo vzít. Vyhřívání běží asi týden a trávník změknul, takže se na něj nedá technikou sáhnout, aby se nezničily trubky," uvedl Soucha. Příbram po dohodě se Slavií posunula výkop, zápas začne už ve 14:00.

Odklízení sněhu na stadionu
Odklízení sněhu na stadionu

Způsobilý by měl být i terén v pražském Edenu, kde v neděli Bohemians 1905 přivítají Jablonec. O uplynulém víkendu přitom musela Slavia kvůli špatnému stavu hřiště v Synot Tip Aréně zrušit generálku. Podle některých informací se porouchal systém vyhřívání, který prý pracoval jen na čtyřicet procent výkonu. "Náš technický ředitel Milan Boubín se byl v Synot Tip Aréně podívat a v současné době běží vyhřívání naplno. Pokud se nestane něco neočekávaného, jako že v sobotu napadne výrazná vrstva sněhu, bude hřiště v neděli připravené," uvedl tiskový mluvčí Bohemians Tomáš Mutinský.

Odklízení sněhu
Odklízení sněhu

Sparta už na Letné odehrála pondělní generálku s Banskou Bystricí a kvalita hřiště by se měla každým dnem zlepšovat. "Vyhřívání běží od 3. února. Snažíme se trávník postupně zahřívat, ale ve velkých mrazech to nemusí být vždy stoprocentně účinné. Paradoxně je lepší, když nejprve napadne sníh a pak začne mrznout, protože pak sníh chrání trávník před mrazem. Letos to bylo naopak, což práci komplikuje," uvedl mluvčí Ondřej Kasík. "V některých sektorech běží vyhřívání tribun. Už proti Banské Bystrici se fanoušci na východní tribuně shlukovali do jednoho místa, kde je vyhřívání nejintenzivnější," doplnil Kasík.

Zvládnout extrémní počasí by měla i Dukla na Julisce, kde instalovali vyhřívání jako poslední po skončení podzimní části. "Topíme od čtvrtka a vypadá to velmi slibně. I přes mráz si nový systém vyhřívání vedl velmi dobře. Ve středu by už mělo mužstvo na Julisce normálně trénovat," uvedl generální ředitel Dukly Michal Šrámek. V Olomouci i v Teplicích už trávník vyzkoušeli při víkendové generálce na ligu a problémy by mohla způsobit jen kalamita. Na Hané se v neděli trávník zelenal, na Stínadlech byla polovina hřiště ještě trochu zmrzlá. "Věřím, že na Plzeň už to bude celé v pohodě," uvedl teplický stoper Petr Lukáš.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.