ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Africký Pohár národů čekají semifinálové zápasy

Velikost textu:

Libreville – Africký fotbalový šampionát dospěl do semifinále, obě utkání mají jednoznačného favorita. Všeobecně se očekává, že ve finále se střetne Ghana, které se v semifinále postaví outsider ze Zambie, a Pobřeží slonoviny, jež čeká tým Mali.

Kapitán Pobřeží slonoviny Didier Drogba
Kapitán Pobřeží slonoviny Didier Drogba

Hvězdný tým Pobřeží slonoviny čeká na triumf od roku 1992. Stárnoucí kapitán mužstva a jeden z nejlepších afrických hráčů historie, Didier Drogba, má jednu z posledních šancí stát se mistrem Afriky. "Tentokráte se prezentujeme týmovým výkonem. Jsem pyšný na své spoluhráče. Před čtyřmi lety se nám nepovedlo postoupit do finále, ale tentokrát to zvládneme, protože tento tým má charakter," řekl Drogba. "Musíme postoupit, abychom napravili zklamání z předchozích tří šampionátů," dodal Yaya Touré z Manchesteru City.

V cestě "Slonům" stojí Mali, které se do finále dosud probojovalo jen jednou, a to v roce 1972. Od té doby všechna tři svá semifinálová utkání prohrálo. Trenér Mali Alain Giresse si je vědom rozdílu mezi oběma týmy, ale nic nevzdává. "Hrajeme proti africkým Brazilcům. Oni jsou favority. Pro nás je ale tento zápas velkou výzvou a pokusíme se ukázat, co v nás je," prohlásil Giresse, který věří, že se na jeho svěřencích neprojeví půlhodina navíc, kterou odehráli v prodloužení čtvrtfinále s Gabonem, zatímco Pobřeží slonoviny snadno porazilo Rovníkovou Guineu 3:0.

Hráči Mali mají speciální motivaci k úspěchu. Na severu země v době šampionátu probíhaly boje, během kterých bylo zabito 20 separatistů. Fotbalisté se snaží svými výkony sjednotit zemi a zastavit krveprolití.

"Apeluji na lidi, aby zastavili násilí. Tohle není normální, vždyť jsme všichni Malijci. My se v týmu nebijeme," vzkázal záložník Seydou Keita. "Oslavujeme naše vítězství, ale zároveň jsme velmi smutní z toho, co se děje v naší zemi," dodal po čtvrtfinálovém utkání.

Fotbalisté Mali po čtvrtfinálovém vítězství nad Gabonem
Fotbalisté Mali po čtvrtfinálovém vítězství nad Gabonem

Podle expertů by druhé semifinále mezi Zambií a Ghanou mělo být jednoznačnou záležitostí. Zatímco Ghana je druhou nejúspěšnější africkou zemí a na posledním mistrovství světa byla ve čtvrtfinále, Zambie už účastí mezi nejlepšími čtyřmi dosáhla největšího úspěchu od roku 1996, kdy byla na Poháru národů třetí.

"Ghaňani jsou jasnými favority. Podle mě jsou v posledních letech nejlepším týmem Afriky. Budeme potřebovat předvést něco mimořádného, jestli chceme uspět," uvedl kouč Zambie Hervé Renard, který před čtyřmi lety dělal asistenta právě u reprezentace Ghany. "Všichni očekávají finále Ghana – Pobřeží slonoviny. Všichni až na nás," dodal.

Semifinálové duely začnou ve středu od 17:00 soubojem Zambie – Ghana, o tři hodiny později začíná duel Mali – Pobřeží slonoviny. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.