ČTsport

ČTsport
pondělí 12. listopadu 2018 Benedikt

Přípravné utkání Sparty ukončeno kvůli rasistickým urážkám Kweukeho

Velikost textu:
aktualizováno 5. 2. 2012 19:45

Jerez (Španělsko) - Přípravný zápas mezi fotbalisty pražské Sparty a švýcarské Bellinzony ve španělském Jerezu byl předčasně ukončen v závěru prvního poločasu. Důvodem k předčasnému konci utkání byly podle vyjádření Sparty rasistické urážky na adresu kamerunského útočníka Leónarda Kweukeho, které zazněly z úst českého beka Pavla Pergla hrajícího za druholigový švýcarský klub. Bellinzona naopak tvrdí, že zápas byl ukončen na její žádost pr onesoprtovní hru Sparty. Oba kluby se následně dohodly, že v nastalé atmosféře nebudou v zápase pokračovat. Pergl popírá, že by Kweukeho rasisticky urážel.

Sparťanský kanonýr Léonard Kweuke
Sparťanský kanonýr Léonard Kweuke

Ke konfliktu mezi Kweukem a bývalým sparťanem Perglem došlo krátce po půlhodině hry. Následovala potyčka, po které Pergl dostal od korejského arbitra červenou kartu. "Český hráč v soupeřově týmu mne rasisticky urážel," uvedl Kweuke, který ještě půl hodiny po utkání zdrceně seděl poblíž hřiště. "Leo byl ze všeho hodně přešlý, ani se mu o tom moc nechtělo mluvit," řekl mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Generální sportovní manažer klubu Jaroslav Hřebík byl chováním Pergla, kterého na Letné vedl v roce 2005, zaskočený. "Je nám stydno za ubohost českého hráče, který Lea opakovaně rasisticky urážel, protože na něj po sportovní stránce neměl," uvedl Hřebík.

Kapitán pražského týmu Marek Matějovský Perglovo chování odsoudil, sparťané se prý Kweukeho snažili utěšit. "Všichni do jednoho stojíme za Leem. To, co se stalo, je jednoznačně nad rámec všeho, co na hřiště patří. Ostatně sám jsem to Perglovi hned řekl," uvedl Matějovský. "Jeden po druhém jsme pak všichni za Leem šli a vyjádřili mu naši podporu," dodal Matějovský.

přehrát video
Přípravné utkání Sparty předčasně ukončeno

Pergl podle vyjádření Sparty zakřičel v angličtině na Kweukeho několik nadávek, které prý narážely na hráčovu barvu pleti. Čtyřiadvacetiletý Kamerunec se neudržel a s Perglem si chtěl celou věc vysvětlit, oba fotbalisty museli odtrhnout jejich spoluhráči.

Bellinzona na svých internetových stránkách přinesla krátkou zprávu k utkání, v níž o konfliktu Pergla s Kweukem nezmiňuje. Podle Švýcarů byl zápas ukončen na jejich vlastní žádost na protest proti tomu, s jak "tvrdou a nesportovní" hrou sparťané vyrukovali do přípravného utkání. Jako příklad web uvádí, že na útočníka Gastona Magnettiho sparťané udělali třináct faulů za 40 minut.

Sám Pergl po utkání však vyloučil, že by jakkoliv slovně narážel na Kweukeho barvu pleti. "Nic rasistického jsem mu neřekl. Přiznávám, že jsem na něj křiknul 'You fucking bastard', ale rasistického tam nebylo vůbec nic," citoval server iDnes.cz Pergla.

Týmy se domluvily, že nedohrají nejen přerušené utkání, ale zruší také plánovanou odvetu, která měla následovat vzápětí. "Zástupci Sparty se dohodli se švýcarskými protějšky na ukončení utkání. Takovéto chování je pro nás naprosto nepřípustné a na trávník v žádném případě nepatří," řekl Kasík. Místo toho sparťané sehráli modelový zápas mezi sebou. Na hřišti se objevil i Kweuke.

Čtyřiatřicetiletý obránce Pergl působil na Letné v mládežnických kategoriích, v první lize za Spartu hrál v letech 2003 až 2005. Působil také v Blšanech, Drnovicích a Příbrami.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.