ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Šmicer: Nároďák je v podobné pozici jako před Eurem 1996

Velikost textu:

Praha – Psychicky možná nejnáročnější rok ve své fotbalové kariéře prožil manažer reprezentace Vladimír Šmicer. Po boku kouče Michala Bílka čelil celou evropskou kvalifikaci kritice, po nevhodných oslavách hráčů po postupu z baráže na šampionát mu dokonce hrozilo odvolání. O to víc ho může těšit, že s českým celkem na červnovém mistrovství nebude chybět. Šmicer cítí, že tým našel lepší tvář a má na to, aby na Euru uspěl. Na turnaj prý pojede v podobné pozici jako v roce 1996 výběr Dušana Uhrina staršího, který jako outsider přivezl stříbro.

Vladimír Šmicer
Vladimír Šmicer

"Myslím, že je to hodně podobné v tom, že je v týmu víc kluků z ligy. V roce 1996 jsme taky byli mladí kluci z ligy a měli jsme hlad a chuť dokázat na nejvyšší úrovni, že na to máme," porovnal okolnosti Šmicer, který se na šampionátu v Anglii před patnácti lety blýskl "postupovým" gólem v posledním utkání skupiny proti Rusku.

Stejného soupeře přisoudil los českému týmu i pro nadcházející Euro a Šmicer považuje sbornou za favorita skupiny. Reprezentaci čekají ještě Řekové a Poláci. "Na téhle skupině je pěkné, že všichni cítí, že je hratelná, že si všichni věří. I kluci cítí, že se můžou měřit s kýmkoliv, a nebudou se cítit jako proti Španělsku," uvedl Šmicer.S cílem postoupit ze skupiny by podle něj Češi odcestovali na šampionát, ať už by jim los přisoudil kohokoliv. "Je to otevřené. Někteří naši hráči můžou po Euru skončit, takže se budou chtít připravit, jak nejlíp to půjde. Myslím, že nemáme špatně namíchaný tým," poznamenal.

Po celou kvalifikaci provázela národní celek silná kritika veřejnosti a Šmicer připustil, že tak velký tlak jako letos ve své kariéře ještě nepocítil. "Tlaky k tomu samozřejmě patří, ale chvílemi se nám zdálo, že je to až nezasloužené. Ten tlak na Michala (Bílka) byl extrémní. Já tam byl od toho, abych se to snažil zlehčovat a trochu tlaku z něj sejmout. Ale bylo strašně těžké mu v tom pomoct, pálilo se hlavně do něj," řekl Šmicer.

Vladimír Šmicer s Michalem Bílkem
Vladimír Šmicer s Michalem Bílkem

Po srpnové porážce 0:3 v přípravě v Norsku dosáhla kritika vrcholu a Šmicer dostal za úkol vypracovat analýzu situace v týmu. "Možná navenek na některé fanoušky působilo až třeba arogantně, že se zbytečně uzavřeli do sebe a bojovali se všemi, ale na druhou stranu to pomohlo. Soudržnost týmu byla obrovská," pochvaloval si Šmicer. O to víc ho mrzelo, jak se zvrtly oslavy týmu po baráži. Hráči vulgárně skandovali a roztrhali společenské oblečení. "Tím ten úspěšný konec vyšuměl," litoval Šmicer, jemuž po incidentu hrozilo odvolání.

Poslední zápasy podzimu ale podle něj ukázaly, že český tým začíná nalézat lepší tvář. "V druhé části podzimu už se na to dalo líp koukat. Věřím, že ten mančaft se bude zlepšovat, pořád máme obrovské rezervy. Chtělo by to zlepšit tři čtyři posty. Víme, že máme problémy v útoku a trošku nám hapruje rozehrávka," vyjmenoval. "Bylo by fajn, kdyby na jaře zase někdo vylétl z ligy. Nároďák je otevřený a Plzeňáci ukázali, že se nemusíme bát vzít hráče z ligy," dodal bývalý ofenzivní záložník.

Šmicer zatím ještě neví, s kým se Češi utkají v přípravném duelu v rámci soustředění před Eurem na konci května v rakouském Bad Waltersdorfu. "Ještě se to dořešuje. Půjde hlavně o to, aby se kluci dostali do tempa. Možností je tam víc. Mohli by to být Skotové, Turci nebo Slovinci."

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.