ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
FIFA VYBÍRÁ NEJ FOTBALISTU

Zlatý míč může opět získat Messi

Velikost textu:
aktualizováno 5. 12. 2011 13:36

Curych – Ocenění pro nejlepšího fotbalistu světa může opět získat vítěz posledních dvou ročníků Zlatého míče Lionel Messi z Barcelony. FIFA mezi kandidáty zařadila stejně jako před rokem i jeho klubového spoluhráče Xaviho a trojici nominovaných uzavírá Cristiano Ronaldo z Realu Madrid. Vítěze určí hlasování, na kterém se podílejí z dvou třetin reprezentační trenéři a kapitáni a z jedné třetiny novináři. Vítěz bude vyhlášen 9. ledna na galavečeru v Curychu.

Lionel Messi
Lionel Messi

Nominace se tak obešla bez překvapení. Messi se Xavim jsou tahouny Barcelony, která vládne klubovému fotbalu, Xavi je navíc klíčovým hráčem španělské reprezentace. Ronaldo pak v minulé sezoně pokořil střelecký rekord španělské ligy a v této sezoně nastřílel stejně jako Messi už 17 gólů.

Hlavním favoritem na vítězství zůstává Messi, který může vyrovnat rekord v podobě tří Zlatých míčů za sebou. Ten drží současný předseda UEFA Michel Platini, jenž vyhrál v letech 1983–85.

Na nejlepší fotbalistku roku kandidují pětinásobná vítězka ankety Marta z Brazílie, Američanka Abby Wambachová a nejlepší hráčka mistrovství světa Japonka Homare Sawaová.

José Mourinho
José Mourinho

Mourinho trenérem roku?

Trenér roku vzejde z trojice Alex Ferguson (Manchester United), Josep Guardiola (Barcelona) a José Mourinho (Real Madrid). Mezi trenéry ženského fotbalu kandidují Bruno Bini (reprezentace Francie), Norio Sasaki (reprezentace Japonska) a Pia Sundhageová (reprezentace USA). 

FIFA na slavnostním galavečeru vyhlásí vedle držitele Zlatého míče také ideální jedenáctku roku 2011. V pětapadesátičlenné nominaci tentokrát chybí český zástupce. Messi kandiduje také na cenu Ference Puskáse za nejhezčí gól roku. Spolu s ním se o cenu ucházejí Neymar a Wayne Rooney. Udělena bude i Cena fair play a Cena prezidenta FIFA.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.