ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

V Rusku zavládlo po losu mistrovství Evropy nadšení

Velikost textu:

Moskva – Češi nejsou jediní, kdo se raduje z losu základních skupin červnového Eura. Snadní soupeři ve skupině A vyvolali nadšení i v Rusku. Podle místního tisku je postup přes Česko, Polsko a Řecko pro ruský tým povinností. Na druhou stranu se ozývají hlasy, že skupina plná papírově slabých soupeřů může být zrádná.

EURO 2012
EURO 2012

"Los sotva mohl být příznivější. Dokážeme však takový dar využít?" ptá se deník Sovětskij sport. "Rusko se dostalo do zjevně nejslabší ze čtyř skupin, mezi soupeři nebude mít jediného granda," přisadil si list Kommersant. Slabé týmy sice na šampionátu nebudou, ale žádný ze soupeřů podle listu nevypadá jako nezdolatelná příšera, a tak nic nebrání považovat sbornou za favorita. Polsko je prý nebezpečné jen tím, že bude hrát doma, Češi se probili na Euro jen s příšerným skřípěním a za vadnoucí veterány dosud nenašli náhradu. Řekové sice postoupili ze skupiny bez jediné porážky, ale to bylo spíše překvapení.

Trenér ruské reprezentace Dick Advokaat médiím poskytl rozhovor plný frází o tom, že na mistrovství Evropy nebudou slabí soupeři, ale podle komentátora Sovětskij sport jej zradily oči, ze kterých stále probleskovalo veselí nad losem. "Je to současně i past: ti, kdo tvrdí, že jsme v nejjednodušší skupině, nechápou, že je současně i nejsložitější. Představte si, co se bude dít, jestli Rusko nepostoupí," prohlásil Advocaat. Spokojen prý bude až ve čtvrtfinále, kde by se klidně utkal i s rodným Nizozemskem.

Optimismus se snažil mírnit i šéf ruského fotbalu Sergej Fursenko. "Silný soupeř znamená i silnou a bezmeznou motivaci. Teď máme soupeře, kteří nejsou až tak slabí, a navíc proti nám zahrají, jako by hráli naposledy," varoval.

Sovětskij sport u českém týmu vyzvedl především Tomáše Rosického jako poslední pozůstatek "zlaté generace" z Eura 2004 a defenzivní pojetí hry, který Češi praktikují. "Trenér Bílek dokázal před brankářem Petrem Čechem vybudovat vynikající obranu a s defenzivními týmy se Rusku tradičně hraje těžce. Ale hlavní vadou české reprezentace je její mládí a s tím související přebytek emocí," dodal v připomínce skandálu po vítězství v baráži nad Černou Horou.

Sport-Express los komentuje v duelu optimisty a pesimisty: na jedné straně je tu "vynikající los" a "optimální varianta", ale i "povinný postup", který pro hráče představuje dodatečné břímě a "skvělou příležitost k blamáži". Nelze tedy spěchat s oslavami, Rusko má k postupu mezi elitu evropského fotbalu ještě daleko a nejprve je nutné šanci využít, nabádá deník.

Přesto vidí šanci skupinu vyhrát. "Česko zanechalo v minulosti slavnou Nedvědovu generaci, kterou střídá Necidovo pokolení pod taktovkou Michala Bílka. Tým s Čechem a s Rosickým, který však bývá zdravý jen vzácně, skončil v kvalifikaci daleko za Španělskem, v baráži ale přesvědčivě zdolal bojovnou Černou Horu," poznamenal deník. Prohrát v prvním utkání s Čechy by prý nebylo totéž jako úvodní porážka od Španělska na Euru 2008, ale případná remíza bude "naprosto přijatelný výsledek". 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.