ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina
Ohlasy na los Eura 2012

Češi nechtějí jásat, z losu mají radost hlavně kvůli fanouškům

Velikost textu:
aktualizováno 2. 12. 2011 20:40

Praha - V prvních reakcích na losování Eura v českém táboře nezazněl žádný přehnaný jásot nad přijatelnými soupeři, zato převládala radost nad tím, kde budou Češi hrát. Hráče i trenéra těší, že tribuny ve Vratislavi mohou být díky malé vzdálenosti plné krajanů, kteří jim pomohou splnit postupové plány. Složení skupiny je sice nadějné, ale trenér Michal Bílek upozornil, že los ještě nic neznamená.

Reprezentační kouč Michal Bílek
Reprezentační kouč Michal Bílek

"Los ještě nikomu nic nevyhrál a cíl postoupit bychom měli i v každé jiné skupině. Skvělá zpráva je ale to, že budeme hrát všechno na jednom stadionu a navíc na nejbližším možném stadionu od českých hranic. Už se těším, jak diváci vyprodají českou kapacitu," řekl trenér, který los sledoval přímo v kyjevském hledišti.

Rosický: Lepší skupina být nemohla

Kapitán týmu Tomáš Rosický uznal, že jeho tým měl při losu štěstí. "Nebudeme si zastírat, že papírově lepší skupina být nemohla, ale rozhodovat bude až momentální forma a stejné naděje jako my si dnes dělají i naši soupeři," řekl telefonicky z Londýna záložník. I on byl rád, že všechny tři zápasy budou ve Vratislavi. "To bývá na šampionátu důležitý moment. Diváci mohou vyrazit v podstatě na otočku a to si nenechají ujít," dodal lídr národního týmu.

Reprezentační kapitán Tomáš Rosický
Reprezentační kapitán Tomáš Rosický

Miroslav Pelta, předseda FAČR:

"Nesmíme se nechat zmýlit, fotbal jde v Rusku nahoru, Polsko bude celý měsíc v euforii. Na schůzce těsně po losu se radovaly všechny čtyři výpravy."

Brankář Petr Čech připustil, že se Češi dostali do nejhratelnější skupiny. "Z hlediska atraktivity nejsou soupeři nic moc, z hlediska postupových šancí je to ale pro nás určitě nejlepší skupina. Nemá vyloženého favorita, každý má úplně stejnou šanci na postup," napsal gólman Chelsea na svém webu.

Sparťanský záložník Marek Matějovský se dostal do týmu až na závěr kvalifikace, ale zažil postupovou radost v Černé Hoře a dnešní losování proto sledoval s napětím během přesunu Sparty na předzápasové soustředění na severu Čech. "Měli jsme v klubu nějaké sázky na složení skupin. Trefil jsem sice jen Polsko, ale to znamená, že národní tým hraje na jednom místě, nepříliš daleko od českých hranic a na stadionu bude pokaždé hodně českých fanoušků. To je podle mě hlavní zpráva," přidal se záložník ke spoluhráčům a trenérovi. Sílu soupeřů podle něj bude možné odhadnout až těsně před šampionátem. Ale sparťanská kabina to prý hodnotí jako dobrý los. "Shodli jsme se, že by to mohlo být hratelné," připustil, že český tým měl šťastný večer.

Očekávání budou obrovská, pozice je zrádná

Brankář Jan Laštůvka si jako jeden z mála přál, aby mužstvo hrálo na Ukrajině a především v Doněcku, kde to velmi dobře zná. "Přál jsme si Doněck, kde je opravdu skvělý stadion. Ale tohle je dobrá poloha pro fanoušky, tak jsem také spokojen. A u nás v kabině Dněpru bude zase chvíli klid," řekl gólman. Je prý především rád, že na úvod mužstvo nepotká Německo nebo Španělsko. "Je to hratelné, ale musíme to brát s pokorou, slabé týmy na turnaji nejsou a především Polsko bude doma určitě silné," dodal Laštůvka.

Bookmakeři jsou obezřetní, na vítězství Česka vypsali kurz 35:1

Podle sázkových kanceláří mají sice čeští fotbalisté hratelné soupeře ve skupině A mistrovství Evropy, přesto vidí jejich šance na postup téměř stejné jako na vyřazení. Zatímco na postup vypsal Tipsport krátce po losu kurz 1,85:1, na vyřazení má ještě o desetinu nižší kurz. "Skupina je velmi nadějná pro postup ze skupiny, ale bookmakeři jsou obezřetní a vědí, že přehnaná očekávání někdy bývají zrádná," řekl mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek.

V samotných zápasech bookmakeři favorizují Česko v duelu s Řeckem, kde je na svěřence trenéra Michala Bílka vypsán kurz 2,45:1, zatímco na Řeky 2,9:1. Naopak v souboji s Ruskem jsou podle sázkovek Češi outsiderem s kurzem 3,2:1, zatímco Rusko má 2,15:1. Na to, že Češi postoupí do semifinále, jde sázet s kurzem 5:1. V případě finále by se sázka násobila třinácti. A na to, že Češi vyhrají ME, je kurz 35:1.

Útočník CSKA Moskva Tomáš Necid neskrýval spokojenost, že ve skupině bude hrát český tým proti Rusku. "Skupina je přijatelná, těším se na všechny zápasy, hlavně na zápas s Ruskem. Věřím, že uspějeme," řekl.

Také útočník Tomáš Pekhart připouští, že Češi měli štěstí, ale nechce předčasně jásat. "Na první pohled to vypadá skvěle, protože když to vezmeme papírově, asi jsme lehčí soupeře z žádného koše dostat nemohli. Ale má to i druhý úhel pohledu: očekávání veřejnosti a fanoušků budou obrovská, už teď nás každý vidí minimálně ve čtvrtfinále, což je dost zrádné," obává se přehnaného optimismu mezi fanoušky.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.