ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Baník by mohl zachránit hokejový mistr světa Kubina

Velikost textu:

Ostravský Baník možná brzy změní majoritního vlastníka. Mohl by se jím stát hokejový obránce Tampy Bay Pavel Kubina. Dosavadní majitel Tomáš Petera připustil, že s vítězem Stanley Cupu z roku 2004 o této možnosti mluvil a že by byl rád, kdyby bývalý vítkovický hokejista do ostravského klubu vstoupil. Čtyřiatřicetiletý hráč se k věci zatím nevyjádřil.

Fotbalisté Baníku Ostrava se radují z gólu
Fotbalisté Baníku Ostrava se radují z gólu

O možné změně majitele ostravského Baníku se spekuluje už dlouho. Klub je zadlužený, prochází výkonnostní krizí, která jej přibila na chvost tabulky a současný vlastník Tomáš Petera už v létě doufal ve vstup vlivného investora. Jeho námluvy se strojírenským magnátem Janem Světlíkem ovšem nevyšly, proto se Petera obrací jinam.

Právě trojnásobný mistr světa a odchovanec hokejových Vítkovic Kubina by mohl být skvělým kandidátem na koupi. "O Pavlovi je známo, že má Baník nesmírně rád," tvrdí Petera. Takřka dvoumetrový obránce se náklonností ke klubu z Bazalů nijak netají. V roce 2004 dokonce v jeho dresu nastoupil v exhibičním zápase proti Borussi Mönchengladbach. S Peterou jej navíc pojí přátelský vztah, majitel Baníku ostatně bývá členem fotbalového Kubina Teamu. "O možnosti vstoupit do ostravského klubu uvažuje," uvedl současný vlastník. Kubina se ovšem k celé věci vyjádřit nechtěl.

Pavel Kubina

 • Narozen 15. dubna 1977
 • Kluby v Evropě: Vítkovice
 • Kluby v NHL: Tampa Bay, Toronto, Atlanta
 • Mistr světa v letech 1999, 2001 a 2005
 • Účastník tří olympiád 2002, 2006 a 2010
 • Vítěz Stanley Cupu s Tampou Bay v sezoně 2003/4
 • 925 odehraných zápasů v NHL, 46 v Stanley Cupu

Celá věc by se měla osvětlit v několika nejbližších týdnech, maximálně měsících. Pokud se Kubina rozhodne akci ostravského klubu koupit, stane se nejspíše majoritním vlastníkem, Petera by si ponechal menší podíl. "Je předčasné se o něčem takovém bavit, finální stav ostatně není podstatný. Podstatné je udržet Baník v první lize," tvrdí Petera. Připustil ale, že by byl ochotný přenechat Kubinovi rozhodující podíl. "Bylo by ku prospěchu věci, kdyby Baník vlastnil někdo, kdo je z Ostravska a má v tomto regionu sílu."

Dle zákulisních informací by změna vlastníka nemusela být jedinou na Bazalech. Nejpozději do dvou týdnů má vystoupit Marek Jankulovski a oznámit, zda bude pokračovat v aktivní kariéře. Je ale poměrně pravděpodobné, že ostravské fanoušky čeká smutná zpráva, čtyřiatřicetiletý bývalý obránce AC Milán se už po operaci kolene k návratu na hřiště pravděpodobně nechystá. Vedení klubu s ním ovšem počítá na post sportovního šéfa, kde by mohl časem nahradit Vernera Ličku.

Pavel Kubina se Stanley Cupem
Pavel Kubina se Stanley Cupem

Spekuluje se také o návratu Radoslava Látala, současného trenéra druholigového Sokolova. Bývalý kapitán Baníku, který jej dovedl k zisku titulu v roce 2004 a k vítězství v českém poháru o rok později, by se mohl stát novým trenérem. "Určité spekulace jsem zaznamenal, ale mám nyní platnou smlouvu v Sokolově a nikdo z Baníku mne nekontaktoval," tvrdí Látal.

Ke konci se taky nejspíše chýlí působení Jakuba Kahouna, současného předsedy představenstva Baníku. Vhodný nástupce ovšem zatím není.

Zdroj: ČT sport, deník Sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.